Whirlpool zatrudni 200 osób w centrum usług

opublikowano: 14-03-2017, 22:00

Producent AGD ulokuje w Łodzi operacje księgowe i finansowe z regionu EMEA.

Kolejne plusy dla Polski wynikające z przejęcia przez Whirlpool firmy Indesit. W 2015 r., gdy transakcja doszła do skutku, Whirlpool zapowiedział trzyletni program inwestycji w modernizację fabryk wart 235 mln EUR. Do końca 2016 r. wydał połowę tej kwoty, a na początku roku zapowiedział, że inwestycji będzie o 58 mln EUR więcej. Teraz jest kolejny projekt.

Łódź górą

— Whirlpool połączy wszystkie centra usług wspólnych z regionu EMEA w jedno centrum zlokalizowane w Łodzi. Zapewni ono ponad 200 nowych stanowisk pracy. Obecnie zatrudnieni pracownicy z Łodzi, czyli ok. 80 osób, zostaną w najbliższych miesiącach przeniesieni do nowego miejsca pracy w centrum miasta — podaje spółka w komunikacie.

Dotychczasowe centrum zostało stworzone jeszcze przez Indesit. Teraz Whirlpool rozważał lokalizacje w Irlandii i Włoszech. Centrum będzie zarządzało procesami finansowymi dla regionu EMEA. Trwa proces rekrutacji. Do końca tego roku Whirlpool zatrudni ponad 130 osób, które przejdą szkolenia za granicą.

Trzy miasta

Whirlpool realizuje też wielki program inwestycji w produkcję.Najnowsza to 43 mln EUR, które firma wyda w Łodzi, gdzie powstanie nowa platforma produkcyjna suszarek dla regionu EMEA. Urządzenia na rynek brytyjski i irlandzki nadal będą pochodzić z Yate w Wielkiej Brytanii. Stopniowo wstrzymywana będzie ich produkcja w Amiens we Francji.

Firma prowadzi konsultacje z organizacjami pracowników w zachodnioeuropejskich zakładach. Nowa inwestycja zostanie ulokowana w halach, w których obecnie Whirlpool produkuje lodówki. Ta działalność trafi do Wrocławia, gdzie firma zainwestuje 15 mln EUR. Będzie to jedyny w EMEA producent lodówek o szerokości 60 cm, które stanowią 80 proc. rynku chłodniczego. Większe inwestycje oznaczają więcej miejsc pracy, ale tylko we Wrocławiu.

— W Łodzi oprzemy się na obecnym zespole pracowników, we Wrocławiu spodziewamy się wzrostu zatrudnienia, ale trudno dziś oszacować, jak dużego — mówi Zygmunt Łopalewski, rzecznik Whirlpoola. W zakładach w Łodzi, Radomsku i Wrocławiu firma ma 5,5 tys. pracowników. 350 z nich pracuje w działach badawczo-rozwojowych.

Regionalne specjalności

Decyzja Whirlpoola jeszcze bardziej umocni pozycję Polski, która już dziś jest głównym hubem produkcyjnym koncernu w Europie. W ubiegłym roku wyprodukował tu 6,9 mln sztuk sprzętu, więcej niż we Włoszech. Dzięki nowym inwestycjom ten poziom wzrośnie o 10-15 proc., do 7,8 mln urządzeń rocznie. To 35 proc. całego rynku dużego sprzętu AGD w Polsce. We Wrocławiu będą powstawać najpopularniejsze lodówki na cały region EMEA. Dodatkowo znajduje się tu centrum doskonałości zmywarek, a także odbywa się produkcja piekarników i płyt pod zabudowę. Firma przestała tu montować zmywarki.

W Łodzi oprócz suszarek wytwarza kuchenki wolno stojące i kuchnie profesjonalne dla gastronomii. Zakończyła natomiast produkcję okapów kuchennych. W Radomsku ma jedyny w regionie EMEA zakład zmywarek, tutejszą specjalnością są także pralki. W Rosji Whirlpool produkuje pralki i lodówki, we Włoszech i na Słowacji pralki (w tym ładowane od góry), w Turcji pralki i wolno stojące lodówki (oprócz szerokości 60 cm), a w Afryce Południowej lodówki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu