WIBOR postoi, zanim zacznie rosnąć

opublikowano: 29-03-2018, 22:00

Stawka oprocentowania pożyczek na rynku bankowym, od ponad trzech lat praktycznie stoi w miejscu. I jeszcze postoi – przewidują ekonomiści.

Stawka oprocentowania pożyczek na rynku bankowym, która stanowi podstawę m.in. do obliczania oprocentowania wielu serii obligacji korporacyjnych, a także oprocentowania kredytów, od ponad trzech lat praktycznie stoi w miejscu. I jeszcze postoi – przewidują ekonomiści, sugerując się gołębimi wypowiedziami członków Rady Polityki Pieniężnej.

Ponieważ konsens dotyczący terminu pierwszej podwyżki stóp procentowych w Polsce przesunął się z końca 2018 r. na drugą połowę 2019 r., to właśnie dopiero wtedy można się spodziewać wzrostu rynkowego WIBOR. Poziom 2 proc. zostanie natomiast przekroczony dopiero na początku 2020 r., wynika z mediany prognoz ekonomistów, obliczonej przez agencję Bloomberg.

Powoli, ale systematycznie rosnąć ma natomiast rentowność obligacji skarbowych. Mediana prognoz dla papierów 10-letnich zakłada, że do końca tego roku rentowność podniesie się do 3,51 proc., a do końca 2019 r. wzrośnie do nieco ponad 4 proc. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane