Widać efekty restrukturyzacji

Karol Jedliński
opublikowano: 10-11-2006, 00:00

Z kwartału na kwartał dystrybucyjna firma ma się coraz lepiej. A debiut na giełdzie tuż-tuż.

W porównaniu z III kwartałem ubiegłego roku zysk netto największego kolportera w Polsce wzrósł prawie trzykrotnie — z 2,8 mln zł do 7,1 mln zł. Przychody Ruchu skoczyły o 4,1 proc. i wyniosły 1,03 mld zł. Lepsze są też wyniki po dziewięciu miesiącach. Obroty wyniosły ponad 3 mld zł (wzrost o 2,9 proc.), a wynik netto 20,5 mln zł (plus 34,8 proc.)

— Poprawa rentowności to dowód na to, że restrukturyzacja przynosi spodziewane efekty — podkreśla Adam Pawłowicz, prezes Ruchu.

Jego zdaniem, na poprawę wyników wpłynęły dwa czynniki. Po pierwsze, pomogły cięcia kosztów i renegocjowanie umów przede wszystkim w zakresie zakupów czy logistyki. W sumie, do końca roku ma to przynieść około 24 mln zł oszczędności. Po drugie, ceny w kioskach dostosowano do konkurencji. Efekt? Marże poszły w górę, a sprzedawcom postawiono cele sprzedażowe. Wreszcie w ruchliwych miejscach przedłużono pracę kiosków. Zdaniem prezesa Pawłowicza, to dobre sygnały dla inwestorów.

Tymczasem debiut giełdowy kolportera zbliża się wielkimi krokami. Na początku miesiąca spółka dostała zielone światło od ministerstwa skarbu. Już przed świętami inwestorzy będą mogli kupić akcje spółki.

Na co pójdą środki zebrane na warszawskim parkiecie? Jest już gotowy plan inwestycyjny spółki na lata 2007-09. Podstawowym celem Ruchu jest umocnienie pozycji na rynku kolportażu. Nierentowne kioski będą zamykane, likwidowane bądź sprzedawane. Prezes zastrzega, że mimo to punktów sprzedaży z logo Ruchu nie ubędzie.

— Chcemy wreszcie wejść do centrów handlowych, biurowców i tam otwierać saloniki prasowe — mówi Adam Pawłowicz.

Kioski uliczne czeka nie tylko zewnętrzny lifting. W ciągu kilkunastu miesięcy wszystkie punkty należące do Ruchu (około 3,5 tys. kiosków) będą podłączone do internetu.

Szansą na zwiększenie przychodów ma być też profesjonalne zarządzanie nieruchomościami. Nieprzydatne budynki pójdą w dzierżawę, niewykluczone są także projekty deweloperskie. Wybierany jest właśnie doradca, który ma uczestniczyć w tworzeniu planu zagospodarowania dla 26 najbardziej wartościowych nieruchomości należących do Ruchu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karol Jedliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu