Więcej magazynów, czyli… za mało

opublikowano: 05-02-2020, 22:00

Powierzchnie magazynowe do wynajęcia „od zaraz” pojawią się w tym roku na skalę dotychczas niespotykaną, ale rynek się nie nasyci.

Zasoby powierzchni magazynowo-przemysłowej urosną w 2020 r. co najmniej o 10 proc., a dostępna powierzchnia magazynowa przekroczy 20 mln m kw. Według raportu CBRE „Market Outlook” ten rok będzie przełomowy dla rynku. Łącznie przybędzie ponad 1,8 mln m kw. powierzchni — najwięcej na Śląsku (478 tys. m kw.) i Mazowszu razem z Warszawą (482 tys. m kw.). Duża liczba magazynów w budowie zapewni najemcom większy niż obecnie wybór i dostępność „od zaraz”, co nie oznacza, że rynek się nasyci.

W 2019 r. oddano do użytku 2,7 mln m kw. powierzchni przemysłowej i logistycznej — najwięcej w historii — a całkowite zasoby osiągnęły 18,4 mln m kw. Największym obiektem oddanym do użytku był Panattoni BTS Amazon Gliwice o łącznej powierzchni 210 tys. m kw. Całkowite roczne zapotrzebowanie już od kilku lat utrzymuje się na poziomie ok. 4 mln m kw., dlatego inwestorzy nieustannie prowadzą budowy spekulacyjne, przewidującpotrzeby najemców. Obecnie w budowie jest 1,9 mln m kw., z czego około połowa to inwestycje „na zapas”.

— Cały czas przybywa i będzie przybywać przestrzeni magazynowej. Popyt wciąż jednak wyprzedza podaż. Bardzo ważną rolę w rozwoju branży odgrywa rosnący rynek e-commerce. W 2019 r. skala transakcji na rynku magazynów dla e-commerce utrzymała się na poziomie zbliżonym do lat poprzednich i wyniosła około 10 proc. całkowitego popytu — mówi Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki w CBRE.

Nowym zjawiskiem jest rozpoczynanie przez deweloperówinwestycji w mniejszych ośrodkach. Oprócz pięciu największych regionów (Warszawa, Katowice, Łódź, Poznań i Wrocław), gdzie nadal koncentruje się większość nowych projektów, aktywność deweloperów powoli rozprzestrzenia się na cały kraj i nie dotyczy to tylko projektów BTS. Parki logistyczne powstają np. w pobliżu Olsztyna, Kielc i Radomia — i można spodziewać się wzrostu zainteresowania rynkami, które dotychczas były mniej popularne. Dla inwestorów istotna jest dostępność pracowników potrzebnych do centrów dystrybucyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane