Więcej moto nowości dzięki dotacjom

opublikowano: 01-08-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Granty pomagają firmom wdrożyć wyniki prac B+R, opracować innowacyjne technologie i wypromować marki na zagranicznych rynkach.

Branża motoryzacyjna i elektromobilna jest jednym z największych sektorów przemysłowych w Polsce. Pandemia mocno dała się we znaki przedsiębiorcom działającym w tym sektorze. Na działalności branży odbiła się również wojna wywołana przez Rosję w Ukrainie. Problemem dla wielu firm jest zachowanie ciągłości produkcji i znalezienie nowych możliwości związanych z dostawami komponentów. Dlatego wielu przedsiębiorców korzysta z unijnego wsparcia i przeznacza je na rozwój innowacyjnych technologii, badania i promocję produktów.

Autorskie rozwiązanie

Beneficjentem dofinansowania jest m.in. Kuźnia Matrycowa. Lubelska spółka otrzymała grant w wysokości 14,5 mln zł. Jej działalność polega na produkcji odkuwek na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego. Przedstawiciele spółki przeznaczyli grant na wdrożenie wyników prac badawczo-rozwojowych, które dotyczą opracowania innowacyjnej technologii produkcji wspomnianych odkuwek. Do realizacji tego celu wykorzystali autorskie rozwiązanie technologiczne. Dzięki niemu firma znacząco zwiększy wydajność produkcji i obniży jej energochłonność. Z analiz lubelskiej firmy wynika, że dofinansowany projekt umocnieni jej pozycję na rynku.

Unijne wsparcie otrzymała również opolska spółka MM Systemy zajmująca się projektowaniem i produkcją komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego. Dotacja w wysokości 4,7 mln zł pomogła specjalistom tej firmy opracować innowacyjną metodę tłoczenia części metalowych i aluminiowych. Minimalizuje ona wady powstające podczas produkcji poszczególnych elementów. Opracowane przez fachowców rozwiązanie jest objęte ochroną patentową. Przedstawiciele MM Systemy podkreślają, że do realizacji projektu niezbędny był zakup nowoczesnej linii do tłoczenia części metalowych i aluminiowych. Umożliwia ona wielkoseryjną produkcję wyrobów wysokiej jakości.

Energia uderzeniowa

Z dotacji skorzystała także firma Izoblok z Chorzowa. Jest ona europejskim liderem w produkcji elementów ze specjalnego tworzywa sztucznego, które jest odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i bardzo plastyczne. Produkty ze wspomnianego tworzywa służą głównie do wytwarzania elementów konstrukcyjnych i ochronnych. Absorbują one energię uderzeniową w zderzakach samochodowych, a także w drzwiach, zagłówkach i kanapach siedzeń. Grant w wysokości ponad 4,6 mln zł sfinansował m.in. zakup maszyny i urządzenia, które zwiększają moce produkcyjne zakładu w Chorzowie. Realizacja projektu pomogła firmie umocnić pozycję konkurencyjną na międzynarodowym rynku.

Granty pomagają też zwiększyć rozpoznawalność marek firm z branży motoryzacyjnej i elektromobilnej. Z takiej możliwości skorzystała bydgoska spółka Fristom. Specjalizuje się ona m.in. w produkcji oświetlenia motoryzacyjnego, wiązek elektrycznych i akcesoriów dla branży automotive. Przedstawiciele spółki przeznaczyli dotację w wysokości 338 tys. zł na udział w szkoleniach przygotowujących przedsiębiorców do wejścia na rynki Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Republiki Południowej Afryki. Dzięki dofinansowaniu właściciele firmy wypromowali produkty na wspomnianych rynkach i zaczęli kooperować z nowymi kontrahentami.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane