Więcej praw dla klienta

Albert Stawiszyński
04-07-2007, 00:00

Twoja firma zamierza wykupić ubezpieczenie jeszcze w tym roku? Może lepiej poczekaj z tym do sierpnia.

Twoja firma zamierza wykupić ubezpieczenie jeszcze w tym roku? Może lepiej poczekaj z tym do sierpnia.

Ogromna większość przedsiębiorstw ma wykupione ubezpieczenia, które zabezpieczają je przed ryzykiem handlowym, kradzieżą firmowego samochodu czy przed pożarem hali produkcyjnej. Warunki ubezpieczenia, na przykład wysokość składki czy zasady wypłaty świadczenia, powinny być zawarte w umowie pisemnej.

— Niedawno Sejm uchwalił zmiany do kodeksu cywilnego, które są bardzo korzystne dla klientów firm ubezpieczeniowych — wyjaśnia Aleksander Turlej z firmy ubezpieczeniowej Compensa.

Nowe przepisy wejdą w życie 10 sierpnia. Dlatego osoby, które planują zawarcie umowy ubezpieczenia, powinny rozważyć, czy nie opłaca im się poczekać z jej zawarciem do wejścia w życie nowej ustawy. Co konkretnie się zmieni?

Umowa po nowemu

Nowelizacja wprowadziła przede wszystkim zmiany w zakresie stosowania przez ubezpieczycieli wzorców umów. Klienci rzadko mogą treść takiej umowy negocjować z agentami. Często również podpisują je w dużym pośpiechu.

— Po wejściu w życie zmian skuteczność zawarcia takiej umowy będzie uzależniona od doręczenia stronie jej wzoru, jeszcze przed zawarciem umowy, a nie jak dotychczas — przy zawarciu umowy. W praktyce oznacza to, że ogólne warunki umów ubezpieczenia winny być doręczane przed wysłaniem polisy, a nie jednocześnie. To istotna zmiana — ocenia Piotr Jaworek, ekspert ubezpieczeniowy z kancelarii Tomczak i Partnerzy.

Inne nowości dotyczą konstrukcji umowy ubezpieczenia. Na przykład niezapłacona rata składki ma powodować ustanie odpowiedzialności ubezpieczyciela tylko wtedy, gdy przewiduje taką sankcję umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia.

— Dodatkowo, aby taki zapis był skuteczny, ubezpieczyciel musi wezwać klienta do zapłaty składki łącznie z ostrzeżeniem, że brak jej opłacenia w terminie siedmiu dni spowoduje ustanie umowy. Co więcej, w nowych przepisach ustalono, że w razie wygaśnięcia umowy ubezpieczenia przed upływem okresu, na jaki ją zawarto, ubezpieczającemu przysługuje zwrot składki za okres niewykorzystanej ochrony ubezpieczeniowej — wyjaśnia Piotr Jaworek.

W noweli doprecyzowano również pojęcie przedmiotu ubezpieczenia majątkowego, wskazując że może nim być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i da się ocenić w pieniądzu. Wprowadzono także regułę, że w razie wypadku ubezpieczający obowiązany jest użyć „dostępnych mu środków” (a nie jak dotychczas „wszelkich dostępnych mu środków”) w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia.

Umowy po staremu

Jakie skutki niesie ze sobą nowelizacja? Dla umów już zawartych nadal będą miały zastosowanie dotychczasowe przepisy. Jeśli więc klient zechce zmienić starą umowę, to będzie musiał ją renegocjować lub wypowiedzieć, a następnie zawrzeć nową umowę ubezpieczenia już na mocy nowej, korzystniejszej regulacji prawnej.

— W praktyce jeszcze przez dłuższy okres obowiązywać mogą dwie kodeksowe regulacje umowy ubezpieczenia —stara dla już zawartych umów i nowa dla umów zawartych po wejściu w życie ustawy —konkluduje Piotr Jaworek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Więcej praw dla klienta