Więcej przybywa niż bankrutuje

opublikowano: 27-05-2018, 22:00

W 2017 r. w efekcie niewypłacalności działalność zakończyły 583 przedsiębiorstwa.

W 2017 r. w efekcie niewypłacalności działalność zakończyły 583 przedsiębiorstwa. Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) szacuje, że w tym roku upadnie nieco więcej, bo ok. 598 firm. W sumie w tym roku może dojść do upadłości i restrukturyzacji ponad tysiąca podmiotów.

Jednocześnie KUKE zwraca uwagę, że ostatnio więcej firm przybywa na rynku. W pierwszych dwóch miesiącach tego roku działalność gospodarczą rozpoczęło ponad 44 tys. nowych podmiotów, podczas gdy rok temu nieco ponad 40 tys. Oznacza to wzrost o ok. 8 proc., czyli więcej niż wynosi dynamika upadłości przewidywana w całym 2018 r.

Niestety, nawet dobra koniunktura i wysokie tempo wzrostu gospodarczego nie chronią firm przed zatorami płatniczymi. Po trzecim kwartale 2017 r. aż 52 proc. przedsiębiorstw notowało opóźnienie płatności o 60 dni w ostatnich sześciu miesiącach. A utrata płynności finansowej to jeden z najczęstszych powodów upadłości firm.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu