Wiedza w cenie auta

DCZ
opublikowano: 27-06-2008, 00:00

Najdroższe z ponad 60 oferowanych w Polsce programów MBA kosztują nawet 86 tys. zł, ale są i takie za nieco ponad 4 tys. zł. Średnia to 28 740 zł.

Najdroższe z ponad 60 oferowanych w Polsce programów MBA kosztują nawet 86 tys. zł, ale są i takie za nieco ponad 4 tys. zł. Średnia to 28 740 zł.

Co się kryje za wysoką i nieproporcjonalnie niską ceną?

— Trzeba sprawdzić, czy wysoki koszt odpowiada ofercie merytorycznej. Z kolei niska cena może oznaczać słabo wykwalifikowaną kadrę lub brak odpowiedniej akredytacji dla szkoły — wskazuje Marcin Pietras z portalu Edu.pracuj.pl, przygotowującego cykliczny raport o cenach studiów.

Opłata zależy też od renomy szkoły. Dlatego warto sprawdzić, czy będziemy mieli kontakt z praktykami biznesu ze świata, czy tylko z wykładowcami z Polski.

— Wybór droższego programu może przynieść wymierne zyski — dodaje Marcin Pietras.

Najwięcej ofert MBA mają uczelnie z Mazowsza — ponad 20. Na drugim miejscu jest Wielkopolska z 10 programami. Średnia cena to 28 740 zł. Tyle płaci się za studia akredytowane przez partnera programu — na ogół uczelnię spoza Polski. Absolwenci dostają podwójny dyplom — ukończenia szkoły polskiej i zagranicznej.

Jak zbadał portal Edu.pracuj.pl, sporo jest programów MBA lub pretendujących do miana MBA, oferujących ciekawy program merytoryczny o wiele taniej. W województwie łódzkim, w którym większość programów kosztuje od 11 tys. do 27 tys. zł, można znaleźć także takie za niecałe 8 tys. zł. Podobnie jest w innych województwach, ale w niektórych oferta to tylko jeden program MBA. Oznacza to, że kandydaci nie mają wyboru lub muszą rozważyć naukę poza miejscem zamieszkania.

Najtańsze programy MBA w Polsce

Uczelnia Nazwa programu Koszt

Górnośląska Wyższa Szkoła Menedżerskie 4 100 zł Handlowa im. W. Korfantego Międzynarodowe w Katowicach Studia

Politechnika Krakowska MBA Polsko-Amerykańska 5 400 zł Szkoła Biznesu — Institute of Business Studies

Najdroższe studia MBA w Polsce

Uczelnia Nazwa programu Koszt

Wyższa Szkoła Handlu i Prawa Angielskojęzyczne 83 300 zł im. Ryszarda Łazarskiego studia MBA

Szkoła Główna Handlowa Warsaw Executive 64 100 zł Master of Business Administration (WEMBA)

UW Międzynarodowe Executive Master 62 880 zł Centrum Zarządzania of BusinessAdministration Uniwersytetu Warszawskiego — University of Illinois i Uniwersytet Warszawski

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu