Większość na plusie

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 18-11-2003, 00:00

Największą dynamikę zysków miały spółki sektora metalowego. Dobrze rozwijały się też branże chemiczna oraz finansowa.

Giełdowe spółki uzyskają lepsze wyniki niż w 2002 — wynika z analizy raportów za III kwartał. Zsumowane przychody 12 z 14 giełdowych branż są lepsze niż przed rokiem. W przypadku zysku netto lepsze rezultaty zanotowano w 10 branżach.

KGHM ciągnie sektor...

Pod względem osiąganych zysków liderem jest branża metalowa. Tylko w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy jej zysk netto wzrósł o ponad 550 proc. To zasługa doskonałej koniunktury na rynku miedzi i srebra. Grupa KGHM — jeden z największych światowych producentów tych metali — po trzech kwartałach tego roku zdołała poprawić zysk netto o ponad 131 proc.

Ale metale to nie tylko KGHM. Nadal bardzo dobre wyniki notuje grupa Kęty, a rentowność odzyskuje Stalexport.

...podobnie jak Cersanit

Miłym zaskoczeniem może być wysoka pozycja producentów materiałów budowlanych. Dynamika zysku przekraczająca 376 proc. daje tej branży drugie miejsce.

W tym wypadku zadziałały czynniki podatkowe. Obawa o podniesienie podatku VAT na materiały budowlane wymusza wzmożone zakupy ze strony konsumentów.

Nie umniejsza to jednak zasług Cersanitu, który urasta do rangi prawdziwej lokomotywy tej branży. Jego wizytówką może być ponad 83-proc. wzrost zysku netto w I-III kwartale. Producent elementów wyposażenia łazienek zarobił 53,8 mln zł.

Na przeciwległym biegunie znajdują się sektor medialny oraz elektromaszynowy. Pierwsza z branż, tracąc w sumie netto 13,3 mln zł, musiała pogodzić się z gorszym wynikiem niż przed rokiem prawie o 154 proc. Z takich samych powodów pierwsze trzy kwartały były niezbyt pomyślne dla spółek sektora elektromaszynowego.

Pośrednicy rosną

W ostatnich trzech kwartałach najbardziej dynamicznie rozwijał się giełdowy sektor pośredników finansowych. Branża, którą na giełdzie reprezentują EFL, LTL, Gant oraz Best, zanotowała po trzech kwartałach tego roku aż 38,7-proc. wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku. Tak dobry wynik to przede wszystkim zasługa dwóch spółek — Besta i Ganta. Pierwsza, zajmująca się od niedawna obrotem wierzytelnościami bankowymi oraz ich windykacją, poprawiła sprzedaż aż o 133 proc. Z kolei Gant posiadający sieć kantorów zwiększył przychody prawie o 58 proc.

Bardzo dobrze rozwijają się też spółki chemiczne. Aż 25-proc. wzrost przychodów w tej branży to głównie zasługa PKN Orlen.

Budownictwo w ogonie

Niestety, nadal pod koniec statystyk uwzględniających dynamikę przychodów plasuje się budownictwo. Połowa z 30 spółek sektora osiągnęła w trzech pierwszych kwartałach tego roku niższe przychody niż przed rokiem. Problemy z przychodami miały także banki. Po trzech kwartałach wynik na działalności bankowej trzynastu giełdowych banków był gorszy o blisko 12 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Większość na plusie