WIELKOPOLSKIE

WK
opublikowano: 25-01-2011, 00:00

Liczba ludności (mln) 3,41

Udział województwa w PKB (proc.) 9,3

Średnia płaca brutto (zł) 3259,7

Zarejestrowani bezrobotni (tys.) 128,0

Stopa bezrobocia (proc.) 8,7

Zarejestrowane podmioty gospodarcze (tys.) 367,1

Nowe podmioty gospodarcze zarejestrowane I-VI 2010 (tys.) 19,6

Nakłady inwestycyjne (mld zł) 18,3

Liderzy i ich Punktacja

1 Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin 100,000

2 Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie 76,114

3 Philips Lighting Poland 60,980

4 Solaris Bus Coach 55,824

5 Volkswagen Poznań 49,252

6 Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów 42,728

7 Europol-Meble 42,011

8 Mahle Polska 41,518

9 Spółdzielnia Mleczarska Lazur 39,465

10 Sanitec Koło 39,147

1Zespół Elektrowni Pątnów — Adamów — Konin dostarcza na rynek około 8,5 proc. wytwarzanej w kraju energii elektrycznej i jest drugim co do wielkości producentem energii elektrycznej otrzymywanej z węgla brunatnego.

Firma stawia sobie za cel produkcję czystej ekologicznie energii elektrycznej i cieplnej w sposób efektywny i zapewniający bezpieczeństwo.

Przedstawiciele spółki podkreślają, że nie byłoby to możliwe bez kooperacji z władzami lokalnymi. Jako firma prowadząca działalność uciążliwą dla środowiska ZE PAK musi spełniać wiele norm związanych z ochroną środowiska i innymi aspektami jej bieżącej działalności, a to sprawia, że współpraca z samorządami jest konieczna. Jak podkreślają władze firmy, układa się ona bardzo dobrze.

2Kopalnia Węgla Brunatnego Konin w Kleczewie istnieje od ponad 60 lat. Jest motorem dla lokalnej gospodarki i zajmuje wielki obszar – działa na terenie kilku powiatów i kilkunastu gmin. Współpraca z władzami lokalnymi jest więc dla spółki niezwykle ważna.

dr Sławomir Mazurek

prezes Kopalni Węgla Brunatnego Konin

Tak rozległy obszar wymusza ścisłe współdziałanie z licznymi samorządami — wymaga konsultacji i uzgodnień dotyczących środowiska czy infrastruktury. Zajmowane przez kopalnię duże obszary przekształcamy w uzgodnieniu z władzami gmin. Nasz wpływ na otoczenie jest znaczący także w sensie gospodarczym. KWB Konin jest jednym z największych pracodawców w Wielkopolsce — zatrudniamy kilka tysięcy osób, zapewniając dochody indywidualnym konsumentom — klientom miejscowych firm branży handlowej i usługowej. Jesteśmy także partnerem gospodarczym dla wielu lokalnych producentów i usługodawców. Istotnie wpływamy również na sytuację finansową gmin: co roku, z tytułu różnych podatków i opłat, kilkadziesiąt milionów złotych zasila kasy samorządów.

3Zakłady Philips Lighting Poland w Pile wytwarzają żarówki, świetlówki, komponenty oraz elektronikę oświetleniową. Około 90 proc. produkcji trafia na rynki zagraniczne.

Edmund Lewiński

prezes Philips Lighting Poland

Philips na trwałe wpisał się w krajobraz Wielkopolski i Piły — miasta, w którym od ponad pół wieku produkuje się różne źródła światła. Ostatnie dwudziestolecie wiąże się tam z obecnością spółki Philips i dokonanymi w tym czasie inwestycjami. Od 1991 r. tylko w Pile, Philips zainwestował równowartość blisko 400 mln EUR. W tej chwili zatrudniamy około 4,8 tys. pracowników. Pośrednio — biorąc pod uwagę firmy, które działają na zasadzie outsourcingu lub są naszymi kooperantami — liczba ta jest jeszcze większa. Stawiamy przede wszystkim na kompetencje ludzi, którzy dla nas pracują. Jestem przekonany, że we współpracy z lokalnymi władzami jesteśmy w stanie stworzyć atrakcyjną ofertę, która przyciągnie do regionu pilskiego nowy biznes, przyczyniając się tym samym do rozwoju zarówno naszej firmy, jak i lokalnej społeczności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane