„Wierzyciele Grecji przedstawili maksymalną ofertę”

MD, Bloomberg
25-01-2012, 19:32

Posiadacze obligacji Grecji, negocjujący wymianę ich na nowe papiery, przedstawili swoją maksymalną ofertę, ujawnił na forum ekonomicznym w Davos Baudoin Prot, szef francuskiego banku BNP Paribas.

- Oferta, która jest teraz na stole, jest maksymalna, jeśli mówimy o dobrowolnej umowie. Wszystkie elementy są już na miejscu. Mam nadzieję, że dyskusja w  najbliższych dniach pozwoli wszystkim stronom na osiągnięcie konstruktywnego porozumienia. Jestem ostrożnym optymistą – powiedział Prot.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Szef BNP Paribas zwrócił uwagę, że zaczyna być widać oznaki zmiany nastrojów co do Europy.

- Trzyletnie pożyczki EBC były naprawdę katalizatorem. Jesteśmy na właściwej drodze, ale musimy iść naprzód – powiedział.

Prot podkreślił, że każdy z krajów musi wprowadzić finansową dyscyplinę, ale nie może się ona sprowadzać jedynie do obniżenia długu.

- Europa potrzebuje także strategii wzrostu, serii inicjatyw w kierunku otwarcia rynku, wsparcia innowacji i konkurencyjności – powiedział. – Potrzeba, aby każdy kraj w strefie euro dokonał znaczącego wysiłku w kierunku poprawy swoich finansów i lepszego zarządzania europejskiego w celu wsparcia wspólnych działań – dodał.

Prot ostrzegł przed niebezpieczeństwem „przeregulowania”, co mogłoby negatywnie wpłynąć na zdolność banków do finansowania realnej gospodarki, a w szczególności małych i średnich firm, które odgrywają kluczową rolę w kreowaniu nowych miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / „Wierzyciele Grecji przedstawili maksymalną ofertę”