Wierzyciele wejdą do Calisii
Kaliska Fabryka Pianin i Fortepianów Calisia liczy, że do końca grudnia przekształci się w spółkę Skarbu Państwa, a jej akcje obejmą najwięksi wierzyciele — Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych oraz gmina Kalisz.
Na komercjalizację Calisia czekała trzy lata.
— W tej chwili jesteśmy skupieni wyłącznie na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego. Komercjalizacja pomoże nam w pozbyciu się długów. O restrukturyzacji firmy pomyślimy trochę później — mówi Sławomira Szymankiewicz, dyrektor Calisii.
Firma żyje głównie z eksportu. 90 proc. produkowanych instrumentów wysyła do Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji. Latem tego roku długi Calisii przekraczały 5,6 mln zł.
Od lat fabryka jest na minusie. W tym roku tylko do maja zanotowała stratę 264 tys. zł. Aby nie dopuścić do ogłoszenia upadłości Calisii, wojewoda kaliski zdecydował się wstrzymać egzekucję jej długów. KK