WIG20 blisko odniesienia

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 12-09-2019, 19:54

Czwartkowy obrót na parkiecie w Warszawie zakończył się kosmetycznym spadkiem głównego indeksu, WIG20, o -0,01%. mWIG40 stracił 0,49%, a sWIG80 zniżkował o 0,18%.

Obroty na szerokim rynku wyniosły 825 mln z czego aż 727 (88%) mln przypadło na WIG20. Krajowy indeks przez większą część obrotu znajdował się w dolnej części zestawienia rynków europejskich i nie zmieniła tego nawet decyzja EBC.

Przed sesją dało się zauważyć wyczekiwanie na popołudniową, kluczową dla rynków, decyzję EBC. Nastroje były jednak stosunkowo optymistyczne stąd już otwarcie futures zwiastowało ok. 0,5% zwyżki, które zostały potwierdzone otwarciem na podobnym wzroście na rynkach kasowych. WIG20 ponownie jednak odstawał m.in. od DAX'a znajdują się przez większość czasu w dolnej części tabel europejskich parkietów. Kluczowym wydarzeniem dnia było, bez wątpienia, zakończenie posiedzenia EBC. M. Draghi zdecydował o obniżeniu stopy depozytowej z -0,4% do -0,5% oraz ponownym uruchomieniu programu QE tym razem o wartości 20 mld EUR miesięcznie. Oczekiwania zakładały 10-20 pb. obniżki stóp oraz 30mld+ EUR programu stymulacyjnego. W konsekwencji możemy mówić o nieco słabszym wsparciu niż zakładał scenariusz bazowy. Rynek odebrał posiedzenie jednak jako gołębie m.in. z uwagi na bezterminowe QE (open-end), a nie jak szacowano z terminem 9-12M. Draghi zaapelował również do krajów o zainicjowanie stymulacji fiskalnej. Początkowo reakcja rynków była dynamiczna – indeksy wspięły się na intra-sesyjne maksima, rosły ceny obligacji i spadał kurs euro. Wraz z kolejnymi godzinami optymizm ulotnił się, a inwestorzy przystąpili do realizacji zysków, co sugeruje nam iż również jutrzejsza sesja może odbywać się przy słabszych nastrojach. Dodatkowo na rynku było dziś trochę zamieszania związanego z sytuacją handlową na linii USA-Chiny – pojawiły się sugestie o planowanym cofnięciu części ceł i taryf i próbie zawarcia porozumienia, co zostało później zdementowane przez amerykańską administrację.

W zakresie poszczególnych spółek należy na pewno wspomnieć o ponad 5% zwyżce walorów LPP, które podało dobre wyniki za I półrocze przed sesją. Na drugim końcu WIG20 na czerwono świeciły dziś akcje PKN, PGE oraz CCC notujące ok. 1,6% zniżki. Na szerokim rynku pozytywnie wyróżniały się akcje m.in. Stelmetu (+27,9%), gdzie spółka poinformowała o możliwym wezwaniu głównego akcjonariusza i próbie zdjęcia emitenta z parkietu.

Z rynkowego punktu widzenia dzisiejsza sesja ponownie zwraca uwagę na słabość krajowego parkietu na tle europejskich odpowiedników. Lekka realizacja zysków na rynkach zagranicznych podbija ryzyko, iż w przypadku pogorszenia nastrojów WIG20 ponownie skieruje się na południe w stronę 2100 pkt.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk, Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy