Czytasz dzięki

WIG20 jednak w dół

  • PAP
opublikowano: 08-10-2020, 19:08

Choć w czwartek na światowych giełdach przeważały dobre nastroje, WIG20 poszedł w dół ze względu na rosnącą liczbę nowych zakażeń koronawirusem i wprowadzenie kolejnych obostrzeń - powiedział PAP Biznes dyrektor departamentu analiz i doradztwa Noble Securities, Sobiesław Kozłowski.

"Czwartkowa sesja na GPW była relatywnie słabsza. WIG20 i WIG straciły po około 1 proc. i wydaje się, że w kontekście pozytywnego otoczenia globalnego, dzisiejsze spadki wynikały z tego, że inwestorzy z dystansem podeszli do nowych danych o koronawirusie. Poinformowano o 4.280 nowych przypadkach koronawirusa, co jest wysoką dynamiką jeśli chodzi o Polskę. Wprowadzono także kolejne obostrzenia" - powiedział Sobiesław Kozłowski.

"Wydaje się, że wydarzeniem, które może coś zmienić będzie poniedziałkowy debiut Allegro. Być może część inwestorów wstrzymuje się z decyzjami do tego czasu" - dodał.

Na czwartkowym zamknięciu WIG20 spadł o 0,96 proc. do 1.719,91 pkt., WIG zniżkował o 0,96 proc. do 49.727,34 pkt., mWIG40 poszedł w dół o 1,04 proc. do 3.613,77 pkt., a sWIG80 stracił 0,22 do 14.109,59 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 945 mln zł, z czego 681 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Inwestorzy najczęściej handlowali akcjami CD Projektu (140 mln zł) oraz KGHM (ok. 70 mln zł).

WIG20 rozpoczął notowania nad kreską, jednak już od pierwszych minut handlu zaczął kierować się w dół. Mimo pozytywnego sentymentu panującego na globalnych rynkach przeważył czynnik lokalny związany z koronawirusem. W pierwszej części dnia Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że ostatniej doby stwierdzono 4.280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co w Polsce jest najwyższym wynikiem od początku pandemii.

Po południu premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji, że od 10 października zasady obowiązujące obecnie w strefie żółtej będą obowiązywały w całym kraju, co wiąże się m.in. z obowiązkiem zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej; w lokalach gastronomicznych będą obowiązywać dodatkowe restrykcje.

W momencie zamknięcia notowań na GPW niemiecki DAX rósł o 1,1 proc., a S&P 500 zyskiwał 0,6 proc.

11 z 15 indeksów sektorowych z GPW zanotowało spadki, w tym największe wystąpiły na spółkach odzieżowych (-4 proc.) i górniczych (-3,4 proc.). Najmocniej zyskał WIG-leki - wzrost o blisko 4 proc.

W WIG20 najmocniej zniżkował kurs CCC - o blisko 8 proc. do 46,8 zł.

Kozłowski ocenił, że zapowiedzi dotyczące kolejnych restrykcji związanych z pandemią mogły w pewnym stopniu przyczynić się do pogorszenia się sentymentu wobec spółki obuwniczej, gdyż inwestorzy pamiętają jeszcze ruchy rynkowe z początku marca. Firma jest teraz jednak w lepszej sytuacji - w raporcie za II kw. pokazała zwiększenie znaczenia sprzedaży internetowej.

Kurs JSW poszedł w dół o 6 proc. Zdaniem analityka informacja o zamknięciu przez ArcelorMittal części surowcowej krakowskiej huty pokazuje, że środowisko dla rynku węgla koksującego jest wymagające.

Mocno zniżkowały także: Alior Bank - w dół o 5 proc., PGE i Tauron - po 4 proc.

KGHM poszedł w dół o 3,2 proc. Podano, że koncern Sumitomo chce sprzedać 45 proc. udziałów w Sierra Gorda, spółce joint venture z KGHM. Japończycy rozpoczęli działania przygotowawcze przed formalną transakcją, w tym przed działaniami marketingowymi wśród potencjalnych inwestorów.

Telekomy notowane były bez zmian lub w przypadku Orange na lekkim plusie (+0,7 proc.)

Najmocniej rósł CD Projekt - o 3 proc. do blisko 389 zł. Kozłowski zwrócił uwagę, że CD Projekt odrabia ostatnią korektę.

Kozłowski zwrócił uwagę na powtórkę schematów z początku pandemii i wzrosty spółek będących beneficjentami obecnej sytuacji: Global Cosmed - w górę o 23 proc., PCC Exol - o 20 proc., Harper Hygienics - o 20 proc., Cormay - o 16 proc., Airway Medix - o 13 proc.,

Mocno w górę poszły także Mabion - o 7 proc. i Biomed-Lublin - o 5,6 proc.

Z kolei w mWIG40 zniżkowały: AmRest - o 6 proc., Budimex - o 5 proc., a w sWIG80 między 5 a 6 proc. straciły: Ultimate Games, ML System, Grodno, Rainbow Tours, Workservice i Unimot. 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane