WIG20 na 5000 pkt?

AS
opublikowano: 29-09-2009, 10:27

To prawdopodobny scenariusz na najbliższe lata. Tak twierdzi Kazimierz Szpak z KBC TFI. "Obecne wskaźniki C/WK dla spółek są charakterystyczne dla początkowej fazy hossy".

Kazimierz Szpak, zastępca dyrektora biura zarządzania aktywami w KBC Securities, przyjrzał się wskaźnikowi cena/wartość księgowa (P/BV) na warszawskiej giełdzie.
- Jeśli spojrzymy na wartości wskaźników Cena do Wartości Księgowej (P/BV) dla spółek giełdowych to dojdziemy do konkluzji, że są to wielkości bardzo charakterystyczne dla początkowej fazy hossy. Niewiele jest relatywnie spółek, dla których wskaźnik ten wynosi znacząco ponad 2, a dla całej giełdy waha się on obecnie w okolicach 1,5. – czytamy w najnowszym, tygodniowym komentarzu ekspertów KBC TFI.

Analityk przypomina, że wskaźnik ten u szczytu hossy w 2007 roku dla WIG dochodził niemal do 4. Natomiast zagregowany wynik netto dla wszystkich spółek giełdowych od tego momentu jest dodatni, co oznacza, że również wartość księgowa spółek notowanych musiała wzrosnąć.

Czy to oznacza, że WIG20 w ciągu kilku najbliższych lat osiągnie poziom 5000 pkt, przy którym wskaźnik P/BV zrówna się z tym z 2007 roku?
„To całkiem prawdopodobny scenariusz. Ale pamiętajmy o jednym, jeśli tak się stanie to znaczy, że rynek po raz kolejny napompował „bąbla”, który na pewno za chwilę pęknie z hukiem. Jednak obecnie jesteśmy bardzo daleko od szczytu kolejnej hossy, i póki co nadal jest lepiej mieć akcje, niż ich nie mieć” – konkluduje Szpak.

Analityk ostrzega jednak przed zbliżająca się korektą.
- Obecnie na GPW nerwowość na rynku staje się coraz bardziej widoczna. Z jednej strony głębsza korekta dla posiadaczy akcji wydaje się niemal pewna, ale z drugiej strony nieposiadanie akcji podczas potencjalnego silnego ruchu wzrostowego może okazać się nawet bardziej frustrujące. Przewidywanie dotyczące tego, co może wydarzyć się w najbliższych tygodniach czy miesiącach w takiej sytuacji jest zawsze zadaniem bardzo ryzykownym – czytamy w komentarzu Szpaka.

Według eksperta dane makro nie uzasadniają tempa obecnych wzrostów i choć nadal zachowują pozytywny trend to coraz częściej dane te mieszczą się poniżej oczekiwań analityków. „Ich nadmierne obecnie oczekiwania wynikają po prostu z wcześniejszego niedoszacowywania tych samych wielkości” – twierdzi analityk KBC TFI.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane