Williams: oczekiwania inflacyjne będą słabły

opublikowano: 22-02-2019, 20:37

Prezes Rezerwy Federalnej Banku Nowego Jorku John Williams wyraził obawy, że oczekiwania inflacyjne mogą spadać po latach, w których wzrost cen nie zdołał osiągnąć zakładanego przez władze monetarne celu na poziomie 2 proc.

W ostatnich latach obserwowaliśmy niepokojące oznaki pogorszenia się wskaźników długoterminowych oczekiwań inflacyjnych - powiedział Williams w przemówieniu w Nowym Jorku. Dodał, że „ryzyko przekroczenia oczekiwań inflacyjnych w kierunku warunków brzegowych wymaga ponownej oceny dominujących ram celu inflacyjnego".

Zobacz więcej

John Williams

Bloomberg

Wstępne dane opublikowane przez University of Michigan na początku tego miesiąca pokazały, że perspektywy inflacji w przedziale od pięciu do dziesięciu lat wśród konsumentów spadły do 2,3 proc., co odpowiada wartościom najniższym w historii. Tymczasem „pięcioletnia” stopa inflacji Fed spadła do 1,8 proc. w dniu 15 lutego 2019 r. Przez większość 2018 r. była wyższa niż 2 proc.

Rezerwa Federalna niedługo rozpocznie kompleksową analizę ram swojej polityki, by wywiązać się z mandatu udzielonego przez Kongres, aby ceny były niskie i stabilne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu