Williamson: najlepszy kwartał eurolandu od 4,5 lat

opublikowano: 16-12-2015, 10:51

Chris Williamson, główny ekonomista Markit ocenia, że kończący się kwartał był najlepszym w strefie euro od 4,5 lat, pisze The Financial Times.

Markit poinformował, że indeks aktywności przemysłu przetwórczego w strefie euro  wzrósł w grudniu do 53,1 z 52,8 w listopadzie. Osiągnął tym samym największą wartość  od miesięcy.

Złożony PMI eurolandu
Zobacz więcej

Złożony PMI eurolandu Markit

W sektorze usług nie było tak dobrze. Jego indeks aktywności spadł do 53,9 z 54,2 w listopadzie. Pomimo to ocena stanu gospodarki eurolandu jest pozytywna.

Złożony PMI (przemysłu i usług) eurolandu spadł do 54,0 z 54,2 w listopadzie.

- Choć PMI lekko spadł w grudniu, w całym czwartym kwartale zanotowaliśmy największy wzrost aktywności biznesu od czterech i pół lat. Badanie wskazuje, że wzrost PKB w kwartale wyniósł 0,4 proc., co oznacza 1,5 proc. wzrost w całym 2015 roku – napisał Chris Williamson, główny ekonomista Markit.

Jego zdaniem, najbardziej optymistyczny jest największe od wiosny 2011 roku tempo kreowania nowych miejsc pracy. Zapowiada to, że bezrobocie zacznie spadać w miarę upływu czasu w 2016 roku. 

- Wzrost zatrudnienia oznacza także, że spółki prezentują większy optymizm w ocenie perspektyw przyszłego roku i sugeruje, że tempo wzrostu PKB może być wyższe w nadchodzących miesiącach – napisał Williamson.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, ft.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Williamson: najlepszy kwartał eurolandu od 4,5 lat