Wioski tematyczne powstają w okolicach Cedyni

  • DI
opublikowano: 10-02-2018, 15:30

W okolicach Cedyni (Zachodniopomorskie) powstają wioski tematyczne. To pomysł na zainteresowanie turystów południem województwa.

Znalezienie cech charakterystycznych poszczególnych miejscowości i stworzenie z nich marki to pomysł na przyciągnięcie ruchu turystycznego na południe województwa zachodniopomorskiego. Jedną z pierwszych tego typu wiosek jest Żelichów, "wioska dźwięków".

"Dla ludzi, którzy w większych miastach, na przykład w Szczecinie, słuchają przede wszystkim hałasu, to sposób na to, by mogli czasami +usłyszeć ciszę+. Pomyśleliśmy, że taką charakterystyczną wioską w gminie Cedynia, która jest +na końcu świata+, a więc nie ma tam zbyt wielkiego natężenia dźwięków, jest właśnie Żelichów" – powiedział PAP dyrektor Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, pomysłodawca idei wiosek tematycznych Andrzej Łazowski.

Żelichów położony jest na południowym zachodzie województwa zachodniopomorskiego, niecałe 10 km od Cedyni. Jest ostatnią wioską na szlaku komunikacyjnym. Pomysłów na "wioskę dźwięków" jest kilka.

"Inspiracją były dla mnie m.in. dźwięki przeszłości. Niegdyś biegła tamtędy linia kolejowa, teraz ma powstać ścieżka rowerowa. Turkot pociągów zostałby zastąpiony dźwiękiem dzwonków rowerowych, dlatego chcielibyśmy stworzyć w Żelichowie także kolekcję dzwonków. Turyści ze ścieżki rowerowej mogliby skręcić do wioski dźwięków" – powiedział Łazowski.

W Żelichowie miałyby się odbywać także m.in. warsztaty czy koncerty. Jak zapewnia Andrzej Łazowski, mają to być wydarzenia niebanalne. Pierwsze warsztaty odbyły się w styczniu br. Paralotniarz Norbert Pająk opowiadał o dźwiękach, które "usiłuje przechwycić w niebie". "W marcu będą kolejne tego typu warsztaty, poza tym planujemy warsztaty bębniarskie. Muzyka ma być ważnym elementem wioski dźwięków" – powiedział Łazowski. Dodał, że wioska ma się stać także swoistym "instytutem dźwięków" między innymi dla dziennikarzy radiowych, którzy mogliby tam nagrywać "studium dźwięku".

Wioskami tematycznymi w okolicach Cedyni miałyby się też stać m.in. Lubiechów Dolny, Czachów, czy Orzechów. "Naturalne wydaje się, że z racji nazwy Orzechów stałby się +wioską orzechową+, a w szerszym znaczeniu – wioską kulinarną. Mieszkańcy już teraz pieką charakterystyczne ciastka przypominające orzechy czy ciasta orzechowe. Mamy nadzieję, że w przyszłości powstanie tam swego rodzaju inkubator kulinarny, gdzie społeczność mogłaby wytwarzać i sprzedawać swoje produkty" – powiedział Łazowski. Wyjaśnił, że rozwojowi lokalnej gastronomii sprzyjałoby położenie wioski, która znajduje się między przejściem granicznym w Osinowie Dolnym a Chojną.

Wioska Czachów, która jest w regionie rozpoznawalna ze względu na charakterystyczne gotyckie malowidła odkryte w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, staje się natomiast „wioską historią malowaną”. „Zapraszamy pasjonatów historii, historyków-amatorów, ponieważ to oni właśnie mają tę wielką pasję i mogliby się nią dzielić” – powiedział Łazowski.

W Lubiechowie Dolnym natomiast rozwija się pracownia ceramiczna prowadzona przez Małgorzatę Małecką, stąd pomysł, by stworzyć "wioskę ceramiczną". Także tutaj w ramach projektu odbyły się już warsztaty, m.in. pod nazwą "Ale numer". Podczas zajęć okoliczni mieszkańcy tworzyli gliniane tabliczki z numerami domów.

Jak zaznaczył Andrzej Łazowski, aby projekt wiosek tematycznych miał szansę powodzenia, konieczne jest, aby zaangażowali się w niego mieszkańcy. "Wioski tematyczne są potrzebne dla małych społeczności, żeby skupić się wokół pewnej idei. Ważne jest przede wszystkim znalezienie w poszczególnych miejscowościach zaangażowanych liderów. To praca na dwa-trzy lata" - powiedział Łazowski. Wyjaśnił, że projekt powstaje w taki sposób, aby był także atrakcyjny dla mieszkańców, dając możliwości dla lokalnych przedsiębiorców, np. na rozwój agroturystyki czy gastronomii. Według pomysłodawcy wiosek tematycznych chodzi też o integrację lokalnej społeczności.

Ze względu na bliskość granicy polsko-niemieckiej projekt wiosek tematycznych zakłada współpracę z Niemcami. Finansowany jest ze środków Cedyńskiego Ośrodka Kultury i Sportu, przy dalszym rozwoju planowane są starania o dotacje unijne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane