Wiosną będą wolne niedziele

opublikowano: 26-11-2017, 22:00

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele został przyjęty po drastycznych poselskich poprawkach. Zmiany wejdą w życie w marcu.

Od marca handlować będzie można w dwie niedziele w miesiącu, od 2019 r. tylko w jedną, a od 2020 r. wcale — w takiej formie w piątek Sejm przyjął obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, który w trakcie prac legislacyjnych mocno zmienił kształt. Kończy to trwające ponad rok prace legislacyjne w Sejmie, do którego projekt trafił we wrześniu ubiegłego roku.

Fot. Daniel Dmitriew-FORUM

— Z głęboką osobistą satysfakcją chcę oświadczyć, że wzorem innych krajów starej Europy ograniczenie handlu w niedzielę także w Polsce już za chwilę stanie się faktem. Spełniony zostanie wreszcie wieloletni postulat Solidarności — mówił w Sejmie Janusz Śniadek z PiS, który był posłem-sprawozdawcą projektu.

W przyszłym roku wszystkie sklepy będą mogły działać po staremu w pierwszą i ostatnią niedzielę w miesiącu, dodatkowo handel będzie można prowadzić w niedziele poprzedzające katolickie święta. Obszerna jest lista wyjątków od zakazu. Do obecnych na niej na poprzednich etapach prac legislacyjnych stacji benzynowych, sklepów z pamiątkami, aptek czy kwiaciarni na ostatniej prostej dołączyły lodziarnie, cukiernie, piekarnie, hurtowe rynki rolno-spożywcze, a także placówki, które kupują na tych rynkach. Łącznie wyjątków jest prawie trzydzieści i nie jest jasne, czy część sklepów wielkopowierzchniowych nie będzie mogła skorzystać z tych furtek, by handlować w niedziele bez ograniczeń. Wyłączone spod ustawy zostały natomiast sklepy internetowe, które także miały być objęte ograniczeniem, jeśli sprzedaż w nich nie była prowadzona w sposób zautomatyzowany. Ten zapis wywołał spore kontrowersje, bo mógł rodzić obowiązek notyfikacji ustawy w Komisji Europejskiej. Podczas ubiegłotygodniowych prac parlamentarnych e-sklepy zostały jednak z ustawy wykreślone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane