Władysławowo będzie wywłaszczać

AR
opublikowano: 26-09-2017, 12:11

Gminie nie udało się odkupić od prywatnych właścicieli ostatnich działek pod budowę nowej przystani żeglarskiej z ośrodkiem szkoleniowym. Będą wywłaszczenia - zapowiada ratusz.

Jak dowiedział się „Puls Biznesu”, zakończyły się negocjacje z właścicielami terenów, na których ma być realizowana jedna z kluczowych inwestycji planowanych przez obecnego burmistrza Romana Kużela. Chodzi o Gminny Ośrodek Żeglarstwa „Przystań Żeglarska” – tak będzie się nazywać nowa marina Władysławowa, która ma stać się jedną z wizytówek miasta. W ubiegłym roku pod tę inwestycję gminie udało się już wykupić 6 działek, za 1,25 mln zł. Od tamtego czasu trwały negocjacje z kolejnymi właścicielami terenów nad Zatoką Pucką.  

Wizualizacje mariny we Władysławowie
Wyświetl galerię [1/3]

Wizualizacje mariny we Władysławowie Fot. UM Władysławowo

–  Nie udało się dojść do porozumienia w sprawie pozyskania kolejnych działek, na których planujemy budowę mariny. W związku z tym jesteśmy zmuszeni uruchomić procedury administracyjne, które pozwolą skupić grunty niezbędne do realizacji tej ważnej dla naszego miasta inwestycji. Bez nich nie możemy zrealizować projektu – informuje Roman Kużel.

W tej sytuacji budowa mariny będzie musiała być wstrzymana. Jak mówi burmistrz: "do zakończenia procedur administracyjnych". 

Przystań żeglarska we Władysławowie ma powstać w dzielnicy Szotland, nad Zatoką Pucką. Są już plany i wizualizacje. Koszt jej budowy to ok. 5 mln zł, które mają pochodzić ze źródeł zewnętrznych. Miasto stara się o unijne dofinansowanie.

– Gmina ma jednak alternatywny model finansowania. W razie potrzeby mamy zabezpieczenie w postaci 5-hektarowej działki, która może być sprzedana, aby pokryć koszty inwestycji – mówił jeszcze w marcu Roman Kużel. 

Marina ma mieć pływający pomost oraz ośrodek szkoleniowy i parking. Zgodnie z założeniami gminy lokalna młodzież ma się tam uczyć sztuki żeglowania. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje w pobliżu budowę prywatnego hotelu, który zapewni bazę noclegową dla osób korzystających z przystani. 

W ratuszu we Władysławowie ostatnio wiele czasu musi pochłaniać analiza ksiąg wieczystych. Niektóre działki miasto sprzedaje, inne wykupuje – wszystko po to, aby przeprowadzić kilka kluczowych inwestycji, które mają ściągnąć większe zainteresowanie turystów i inwestorów. Od wielu miesięcy trwają również negocjacje z właścicielami nieruchomości, na których ma powstać nowy rynek miasta. 

Miasto, które otwiera dostęp do Półwyspu Helskiego, w całej Polsce jest kojarzone z tanią, przaśną turystyką wczasową, jednak wkrótce ma się to zamienić. Architektoniczny renesans miasteczka to jeden z priorytetów polityki Romana Kużela – odświeżenie zabudowy miasta ma zwiększyć jego atrakcyjność nie tylko dla turystów, ale też dla nowych inwestorów i prywatnego biznesu (blisko władysławowskiej plaży powstaje już nowy prywatny hotel w formule condo). Władysławowo ma podążać w kierunku eleganckiego nadmorskiego kurortu i rozwijać infrastrukturę - jak mówi sam burmistrz - na wzór "piękniejącego Świnoujścia". Dlatego niemal od razu po wyborach w 2014 roku w ratuszu powstał nowy wydział planistyczny z architektem miejskim i urbanistami (ewenement jak na 15-tysięczne miasteczko). Gmina wdraża już takie inwestycje i projekty jak przebudowa dworca, nowe ścieżki rowerowe, kładki spacerowe na plażach i uporządkowanie strefy miejskich straganów, które od lat psują jego wizerunek. W ostatnich dniach rozpoczęła się gruntowna przebudowa ul. Hryniewieckiego, która zamieniona zostanie w deptak. To wokół niej tworzona jest najbardziej ekskluzywna część miasta z hotelem o standardzie 4 gwizdek. Kolejne trzy ważne dla miasta inwestycje to planowana na kolejne lata budowa nowego rynku miejskiego, eleganckiego nadmorskiego deptaka oraz wspomniana marina. Ta ostatnia oznacza niemały wydatek i wymagać będzie - jak informuje ratusz - "sprawnego działania na polu procedur wywłaszczeniowych". 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu