Władze Dubaju ponownie dofinansowały linie Emirates

ARŻ, Reuters
opublikowano: 15-06-2021, 15:07

Linie Emirates otrzymały dodatkowe 1,1 mld USD wsparcia finansowego od władz Dubaju. Wywołane pandemią załamanie długodystansowych podróży doprowadziło przewoźnika do pierwszej od ponad trzydziestu lat rocznej straty, pisze Reuters.

Samolot linii lotniczej Emirates
Samolot linii lotniczej Emirates
Darren Marsden/Pixabay

Linie lotnicze poinformowały we wtorek, że w roku finansowym zakończonym 31 marca odnotowały stratę w wysokości 5,5 mld USD. Ich przychody spadły o 66 proc. rok do roku do 8,4 mld USD. To pierwsza od ponad 30 lat, a zarazem największa w historii strata przewoźnika.

W zeszłym roku ujawniono, że Emirates otrzymały od rządu Dubaju 2 mld USD w ramach programów pomocowych. Przy okazji publikacji rocznego raportu okazało się, że nie były to jedyne pozyskane środki publiczne. Na konto przewoźnika wpłynęło także 1,1 mld USD.

Linie Emirates poinformowały, że w ubiegłym roku zmniejszyły swoją przepustowość o 82,6 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Przewiozły 6,6 mln pasażerów, co jest najniższym wynikiem od dwóch dekad. Liczba pracowników została zmniejszona z ok. 60 do ok. 40,8 tys.

Inny przewoźnik z Zatoki Perskiej, Qatar Airways, który ma niebawem ogłosić swoje roczne wyniki, otrzymał wsparcie od rządu Kataru. Kwota dofinansowania również oscylowała wokół 3 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane