Wlk. Brytania: inflacja pozostaje poniżej celu Banku Anglii

opublikowano: 16-10-2019, 12:44

We wrześniu 2019 r. inflacja konsumencka CPI w Wielkiej Brytanii pozostawała znacznie poniżej przyjętego przez Bank Anglii celu na poziomie 2 proc. Tym razem w jego osiągnięciu przeszkodził spadek kosztów związanych z paliwami.

Według danych Urzędu Statystyk Narodowych (ONS), stopa inflacji CPI utrzymała się we wrześniu na poziomie 1,7 proc. licząc rok do roku, co jest najniższą wartością od niemal trzech lat. W ujęciu miesięcznym wskaźnik wzrósł o zaledwie 0,1 proc. W obu przypadkach odczyty odbiegały od oczekiwań ekonomistów. Mediana ich prognoz zakładała wskaźnik CPI na poziomie 1,8 proc. i 0,2 proc. 

Patrząc jednak przez pryzmat inflacji bazowej zauważyć można jej spore przyspieszenie wobec sierpnia z 1,5 do 1,7 proc. w ujęciu rocznym. W odniesieniu miesięcznym tak dobrze już to nie wygląda, gdyż wzrost bazowej CPI spowolnił do 0,2 proc. z 0,4 proc. w sierpniu.

Presja na spadek w ubiegłym miesiącu wynikała z ceny paliwa samochodowego, która spadła o 0,7 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, cen samochodów używanych i rachunków za energię krajową.

Oczekuje się, że inflacja ponownie spadnie w tym miesiącu ze względu na tańszą energię po tym, jak regulator branżowy Ofgem, obniżył limit cenowy.

Bank Anglii spodziewa się, że inflacja pozostanie poniżej celu do końca 2020 r., ale jego prognozy oparte są na uporządkowanym brexicie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane