Wlk. Brytania: stopa bezrobocia nieznacznie wzrosła

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 14-06-2022, 08:49
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Stopa bezrobocia w brytyjskiej gospodarce w okresie trzech miesięcy do kwietnia 2022 r. nieznacznie wzrosła czym zaskoczyła ekonomistów. Oczekiwano bowiem niewielkiego spadku, informuje Reuters.

Alex Lentati / Zuma Press / Forum

Według danych Narodowego Urzędu Statystycznego stopa bezrobocia za okres luty-kwiecień wyniosła 3,8 proc. wobec 3,7 proc. za okres trzech miesięcy do marca. Natomiast mediana prognoz zakładała spadek do 3,6 proc.

Kolejne 177 tys. osób zostało zatrudnionych w ciągu trzech miesięcy do kwietnia w porównaniu z poprzednim okresem trzech miesięcy, więcej niż prognozowana mediana wzrostu o 105 tys. W rezultacie liczba bezrobotnych spadła o 47 tys.

Wyhamowała nieco presja płacowa. Średnie tygodniowe wynagrodzenie w kwietniu było o 6,8 proc. wyższe niż rok wcześniej. W tym przypadku spodziewano się zdynamizowania wzrostowego trendu do 7,6 proc. po 7-proc. zwyżce w marcu.

Odrębne dane pokazały natomiast, że w maju liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych obniżyła się o 19,7 tys. Spodziewano się jednak ponad dwukrotnie większego spadku, rzędu 40,3 tys. choć dużo mniejszego niż w marcu, kiedy spadek wyniósł 56,9 tys.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane