Włoski rząd ogłosi roczne moratorium ws. energii nuklearnej

DI, PAP
22-03-2011, 19:56

Włochy wprowadzą roczne moratorium na  decyzje dotyczące powrotu do produkcji energii nuklearnej i lokalizacji elektrowni jądrowych - zapowiedział we wtorek minister rozwoju gospodarczego Paolo Romani. Wyjaśnił, że deklarację w tej sprawie rząd ogłosi w środę

W poniedziałek Romani informował, że gabinet Silvio Berlusconiego podjął decyzję o "przerwie na refleksję" nad przyszłością programu produkcji energii jądrowej w związku z katastrofą nuklearną w Japonii.

Zgodnie z założeniami centroprawicowego gabinetu w 2013 roku ma rozpocząć się budowa pierwszej z czterech planowanych elektrowni nuklearnych.

Minister Romani oświadczył, że taka pauza, wynikająca z "odpowiedzialności", jest potrzebna także dlatego, że podobną decyzję podjęły inne kraje europejskie. Jako priorytet wskazał obecnie kontrolę bezpieczeństwa produkcji energii jądrowej "na poziomie europejskim".

Od planów produkcji energii jądrowej Włochy odstąpiły w rezultacie negatywnej opinii obywateli, wyrażonej w referendum z 1987 roku, które przeprowadzono po katastrofie w Czarnobylu. Obecnie przeciwko programowi powrotu do rozwoju tej technologii protestuje centrolewicowa opozycja. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Włoski rząd ogłosi roczne moratorium ws. energii nuklearnej