Czytasz dzięki

Włoski rząd przeznacza 1 mld EUR na oświatę

  • PAP
opublikowano: 26-06-2020, 19:56

Rząd Włoch przeznaczy 1 miliard euro na inwestycje w oświatę - ogłosił w piątek premier Giuseppe Conte, przedstawiając plany związane z otwarciem szkół, zaplanowanym na 14 września. By uniknąć tłoku, lekcje mają odbywać się także poza budynkami szkolnymi.

"Mamy następny miliard euro, który przeznaczymy na dalsze inwestycje w oświatę, co pozwoli nam mieć szkołę bardziej nowoczesną, bezpieczniejszą i bardziej włączającą" - oświadczył Conte na konferencji prasowej.

Wyjaśnił, że środki zostaną też przeznaczone na zwalczanie "ubóstwa edukacyjnego" i rozwój cyfryzacji.

"Chcemy mniej zatłoczonych klas" - powiedział Conte i dodał, że przepełnione "klasy-kurniki" nie będą dłużej tolerowane.

Minister oświaty Lucia Azzolina powiedziała: "Chcemy urządzić szkołę także poza szkołą. Zaprowadzimy uczniów do kina, do teatru, do muzeów, po to, by oddychali kulturą, czego potrzebują. Zaprowadzimy młodszych uczniów do parku, aby tam odbywały się lekcje, jeśli pogoda na to pozwoli".

"To oczywiste - dodała minister - że potrzebujemy więcej przestrzeni. Stworzyliśmy program komputerowy, który wskaże nam, ile metrów kwadratowych potrzebujemy dla każdej klasy, audytorium i sali gimnastycznej".

Azzolina poinformowała, że według obecnie posiadanych danych należy znaleźć miejsca poza szkołami dla 15 procent uczniów.

Szefowa resortu oświaty dodała, że rozważana jest możliwość wykorzystania innych budynków niż szkolne na wybory samorządowe i referendum, które odbędą się 20 września, a więc sześć dni po rozpoczęciu roku szkolnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane