„Wnuki” Goebbelsa ukrytymi miliarderami

opublikowano: 28-01-2013, 10:00

Harald Quandt, jedyne dziecko Magdy Goebbels, drugiej żony nazistowskiego ministra propagandy Josepha Goebbelsa z jej pierwszego małżeństwa, oraz jego przyrodni brat Herbert odziedziczyli po wojnie imperium przemysłowe stworzone przez ojca Guenthera Quandta.

Przejęli biznes, który był m.in. dostarczycielem broni maszynowej (Mausery) i pocisków przeciwlotniczych dla Trzeciej Rzeszy, pisze Bloomberg. Najbardziej wartościowe udziały jakie znalazły się w ich rękach to m.in. akcje Bayerische Motoren Werke (BMW) i Daimlera, dwóch czołowych producentów luksusowych samochodów.

Kiedy Herbert zmarł przed kilkudziesięcioma laty, jego spadek przejęła wdowa Johanna Quandt (86 lat) i jej dzieci Susanne Klatten i Stefan Quandt, którzy niejako pozostali na widoku publicznym jako dominujący akcjonariusze koncernu BMW. Z kolei córki miliardera Haralda Quandta, Katrina Geller-Herr (61 lat), Gabriele Quandt (60l.), Anette-Angelika May-Thies (58 l.), i 50-letnia Colleen-Bettina Resenblat-Mo, utrzymały niższe stanowiska i apanaże.

Cztery siostry po śmierci matki Inge w 1978 r. odziedziczyły majątek o wartości około 1,5 mld marek niemieckich (760 mln USD). Zarządzają swoim bogactwem poprzez niemiecką spółkę inwestycyjną nazwaną na cześć ich ojca Harald Quandt Holding. Według dr Fritza Beckera, dyrektora generalnego, który zajmuje się ich udziałami rodziny, rodzeństwo realizowało średnie roczne stopy zwrotu  przekraczające 7 proc.  od momentu powstania SQH w 1981 roku do 1996 roku. Od tego czasu stopa zwrotu wynosiła średnio 7,6 proc.

Rodzina chce pozostać w cieniu i to jest sytuacja w pełni akceptowalna przeze mnie – powiedział Becker w wywiadzie. Dodaje, że „inwestujemy nasze pieniądze globalnie, miliard dolarów, pięćset milionów, 3 mld, kogo to obchodzi?”.

Łącznie, cztery siostry i dwójka dzieci zmarłego rodzeństwa, posiadają majątek o wartości szacowanej na co najmniej 6 mld USD, co daje każdemu z nich netto przynajmniej 1,2 mld USD, wynika z danych Bloomberg Billionaires Index. Do tej pory żadne z nich nie pojawiło się indywidualnie w tym międzynarodowym rankingu.

W 1918 r. zmarła na hiszpańską grypę pierwsza żona Guenther Quandta, zostawiając go z dwoma młodymi synami Hellmutem i Herbertem. Ożenił się on powtórnie w 1921 r. z Magdą Ritchen i miał z nią jednego syna Haralda, który urodził się w tym samym roku. Hellmut zmarł w 1927 r. z powodu komplikacji związanych z wyrostkiem robaczkowym. Quandt i Magda wzięli następnie rozwód w 1929 r. Dwa lata później, Magda wyszła za mąż za Josepha Goebbelsa, członka niemieckiego parlamentu, który szefował nazistowskiej, niemieckiej propagandzie.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Gabriele Quandt mieszka obecnie w Monachium. Posiada wysoki tytuł w administracji zdobyty na francuskiej uczelni Insead. Do 2008 r. kiedy się rozwiodła, była żoną niemieckiego wydawcy Floriana Langenscheidta, z którym ma dwóch synów.

Z kolei Katarina Geller-Herr jest właścicielką Gestuet Waeldershausen, ośrodka jeździeckiego w Homberg. Jej stajnia sponsorowała Larsa Nieberga, dwukrotnego złotego medalistę olimpijskiego w skokach przez przeszkody.

Colleen-Bettina Rosenblatt-Mo jest projektantką biżuterii, prowadzącą biznes w Hamburgu. Jej pierwszym mężem był niemiecko-żydowski biznesman Michael Rosenblat, którego ojciec przeżył obóz koncentracyjny. Rozeszli się w 1997 r. a jej drugim małżonkiem został Frode Mo, norweski dziennikarz. W wieku 24 lat przeszła na judaizm.

Tymaczasem Anette-Angelika May-Thies, jak wynika z listy akcjonariuszy zgłoszonej w niemieckim federalnym rejestrze handlowym mieszka w Hamburgu. Jej pierwszym mężem był Axel May, międzynarodowy doradca Goldman Sachs Group, który kierował rodzinnymi inwestycjami przez około 25 lat.

Rodzeństwo posiada również większościowe udziały w pięciu spółkach świadczących usługi finansowe, z których otrzymują wysokie dywidendy. Firmy zostały założone celowo do zarządzania majątkiem sióstr, a następnie zostały otwarte na osoby trzecie.

Wspomniane spółki (jest ich łącznie sześć) zarządzają, jak wynika z danych zamieszczonych na stronie internetowej,  aktywami o wartości 18 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane