Wolny zawód niewolny od barier

opublikowano: 03-06-2018, 22:00

Lekarze, architekci czy prawnicy cenią sobie niezależność i rzadziej dziś narzekają na brak regularnych dochodów. Ale są świadomi, że konkurencja nie śpi

Dobra koniunktura sprzyja polskiemu biznesowi. W największym stopniu korzystają na tym przedstawiciele wolnych zawodów — pokazuje badanie Instytutu IBRIS przeprowadzone na zlecenie Deutsche Banku wśród profesjonalistów działających w branży medycznej, prawniczej, podatkowo-księgowej, budowlanej i architektonicznej oraz IT i technologii.

Konkurencji coraz więcej

Co czwarty badany przedstawiciel wolnego zawodu ocenia, że w ciągu pięciu lat skala jego działalności zdecydowanie się zwiększy, a prawie 42 proc. zakłada, że jest to prawdopodobny scenariusz.

— To bardzo duży wzrost w porównaniu z minionym rokiem. Wtedy pewność zwiększenia biznesu miało 19 proc. pracujących na własny rachunek, a 29 proc. zakładało, że wzrośnie on minimalnie — mówi Paweł Sienkiewicz, dyrektor Departamentu Produktów Kredytowych w Deutsche Bank Polska.

Jego zdaniem, to wyraźny sygnał, że gospodarka jest w dobrej kondycji, a specjaliści wykwalifikowani w swoich dziedzinach wiedzą, jak to wykorzystać i przekuć w biznesowy sukces. Jednak wysokie oczekiwania dotyczące rozwoju nie oznaczają, że przedstawiciele wolnych zawodów nie dostrzegają stojących przed nimi wyzwań. Dla 44 proc. z nich największym zagrożeniem jest bardzo duża konkurencja. Choć w porównaniu do minionego roku jej znaczenie nieco spadło, to jednak niezmiennie utrzymuje się na najwyższej pozycji w zestawieniu największych barier.

— Lekarze z własną praktyką, prawnicy czy architekci najbardziej obawiają się swojego otoczenia biznesowego. Są świadomi, że aby zwiększać skalę działalności, powinni być o krok przed konkurencją. To oznacza konieczność podnoszenia kwalifikacji oraz inwestowania w sprzęt czy lokalizację gabinetu bądź biura, a także odróżnienia się jakością czy ofertą — mówi Paweł Sienkiewicz.

Niepewność prawna

Ogromnym wyzwaniem dla badanych okazuje się być także odpowiedzialność prawna za wykonywaną pracę. Dla niemal 38 proc. respondentów największy wpływ na prowadzenie biznesu mają nagłe, nieoczekiwane zmiany w przepisach.

— Niestabilność prawa utrudnia prowadzenie biznesu niezależnie od jego skali, regionu czy branży. Wymaga to od profesjonalistów, którzy wykonują działalność gospodarczą, bycia na bieżąco z ogromną liczbą nowych przepisów i dostosowywania się do nich lub sięgania po fachową pomoc prawniczą — mówi profesor Małgorzata Bombol ze Szkoły Głównej Handlowej. Ponadto w porównaniu z minionym rokiem badani profesjonaliści znacznie częściej zwracają uwagę na negatywny wpływ rosnących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. W 2017 r. było to przeszkodą dla prawie 19 proc. respondentów, a dziś jest oceniane jako zagrożenie przez 27 proc. osób wykonujących wolne zawody. Wzrósł także problem z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników.

— Na tę kwestię narzeka co piąta osoba wykonująca wolny zawód, w tym szczególnie specjaliści działający w branży budowlanej. W ich przypadku z deficytem pracowników zmaga się 34 proc. firm — mówi prof. Małgorzata Bombol.

Jej zdaniem, to efekt zarówno niskiego bezrobocia wynikającego z gospodarczej koniunktury, jak i procesów demograficznych. Osoby wykonujące wolne zawody powinny jednak być przygotowane na to, że ten problem będzie się nasilał.

Pewny dochód

Część istotnych dotychczas barier traci jednak na znaczeniu. Mniejszy odsetek badanych niż w latach ubiegłych wskazuje na trudności z zapewnieniem sobie regularnych dochodów. Jest to wyzwanie dla prawie 36 proc. respondentów, a jeszcze rok temu takie trudności miało 43 proc. z nich. Rzadziej też profesjonaliści wskazują na problemy z dostępem do finansowania zewnętrznego czy otrzymaniem kredytu bankowego przy nieregularnych dochodach.

— Osoby wykonujące wolne zawody są ważnym segmentem współczesnej gospodarki, dlatego banki w coraz większym stopniu doceniają ich potencjał jako klientów i chcą ich wspierać w inwestycjach w rozwój biznesu, na przykład upraszczając procedury przy ubieganiu się o kredyty — zapewnia Paweł Sienkiewicz.

Deutsche Bank zapytał także, co motywuje do wybierania wolnego zawodu. Ponad połowa badanych oceniła, że największą zaletą jest elastyczność miejsca i czasu pracy. Ta motywacja niezmiennie od kilku lat zajmuje pierwszą pozycję.

— Niezależnie od płci, wieku, zarobków, polscy profesjonaliści dążą do niezależności i chcą sami decydować, gdzie i ile czasu poświęcają na własne obowiązki zawodowe — przyznaje prof. Małgorzata Bombol.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu