WP: Iran buduje tunel w celu ochrony produkcji broni nuklearnej

Tomasz Zalewski, PAP
opublikowano: 09-07-2007, 20:33

Iran buduje tunel w pobliżu swoich zakładów nuklearnych, co zdaniem ekspertów wskazuje na plany zabezpieczenia ich przed ewentualnym atakiem - podał poniedziałkowy "Washington Post".

Tunel budowany jest blisko instalacji nuklearnych w Natanz w centralnej części kraju, w których prowadzi się prace nad wzbogacaniem uranu, paliwa do produkcji broni atomowej.

"Washington Post" opublikował zdjęcia lotnicze pokazujące tereny, gdzie trwają prace nad tunelem. Zdjęcia te badają obecnie eksperci rządowi i agencje wywiadu.

"Sądzimy, że są to prace nad budową kompleksu tuneli związanego z zakładami w Natanz. Ma on najprawdopodobniej służyć jako ochrona urządzeń do produkcji materiałów nuklearnych, które mogłyby zostać tą drogą ewakuowane w razie nagłej potrzeby" - powiedział telewizji Fox News były inspektor kontroli zbrojeń w ONZ David Albright.

Agencje wywiadu przypuszczają, że Iran liczy, iż schowanie tych materiałów w podziemnych bunkrach uchroni je przed zniszczeniem w wyniku ataków lotniczych.

Według przecieków z administracji USA, opcja siłowa jest wciąż rozważana, chociaż Waszyngton woli rozwiązać spór z Iranem drogą pokojową.

Sprawę budowy tunelu poruszyła w piątek w rozmowie z rządem irańskim Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w Wiedniu. Rzeczniczka agencji powiedziała, że otrzymano "wyjaśnienia" w tej kwestii od Teheranu, ale nie podała, na czym one polegały.

Zdaniem Albrighta Iran dzieli jeszcze "kilka lat" od zdolności do wyprodukowania broni nuklearnej. Najwcześniej - jak powiedział telewizji Fox News - może to nastąpić w 2009 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Zalewski, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / WP: Iran buduje tunel w celu ochrony produkcji broni nuklearnej