Wpompują miliard w wodę

Rafał Białkowski
opublikowano: 07-02-2007, 00:00

Zaczyna brakować wody na świecie. To szansa dla amerykańskiego potentata.

Inwestycje General Electric wkrótce wejdzie na nowy grunt

Zaczyna brakować wody na świecie. To szansa dla amerykańskiego potentata.

General Electric (GE) rozpocznie pierwszą europejską inwestycję na rynku związanym z oczyszczaniem i transportem wody. Amerykanie finalizują zakup 95 proc. francuskiego Idex Aquaservice, który zajmuje się oczyszczaniem ścieków, pochodzących z przemysłu spożywczego i kosmetycznego. Wartość transakcji nie jest znana, ale wiadomo, że GE do 2009 r. zainwestuje w Europie w ten sektor 1 mld USD.

Pole do popisu

Skąd takie zainteresowanie infrastrukturą wodno-ściekową?

— Wodociągi i oczyszczalnie ścieków są inwestycjami stabilnymi o niskim ryzyku, a w dłuższym okresie będą się zwracać i to z nawiązką —ocenia Kevin McCarthy, szef założonego przed rokiem działu inwestycji wodnych GE.

Amerykańska firma uważa, że jedna trzecia światowych zasobów wody wraca do użytku po oczyszczeniu ze ścieków. Do tego potrzeba inwestycji przekraczających 50 mld USD.

— Niedobór wody staje się powoli globalnym problemem. Chcemy wyjść naprzeciw tym problemom. Mamy tu duże pole do popisu — mówi Kevin McCarthy.

Ruch w interesie

Przed wejściem GE na europejski rynek wodociągów spekulowano w sprawie możliwych połączeń wśród największych operatorów we Francji. Niedawno Reuters podawał, że francuska grupa PAI chce sprzedać za 1,8 mld EUR Saura, trzeciego pod względem wielkości dostawcę wody we Francji. Potencjalnymi kupcami mieliby być Eurazeo lub CVC. Nie śpi także rząd Francji. Chce bowiem połączyć grupę Suez z Gaz de France.

General Electric jest obecny w ponad 100 krajach. Zatrudniając ponad 300 tys. pracowników, prowadzi działalność w takich dziedzinach, jak: medycyna, usługi finansowe, media czy produkcja silników lotniczych.

W Polsce GE obecny jest od 1992 r. Zatrudnia około 6 tys. osób. Inwestycje w latach 1992-2005 przekroczyły 400 mln USD, a sprzedaż GE w 2005 r. wyniosła 630 mln USD.

General Electric ma w naszym kraju trzy fabryki w Kłodzku, Łodzi i Bielsko-Białej. Działają też jego GE Money Bank, Centrum Projektowe Silników Lotniczych i Centrum Projektowe GE Security — Gdańsk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rafał Białkowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy