Wprowadź hakera w błąd

opublikowano: 06-12-2018, 22:00

Walka z cyberprzestępcami powinna polegać na otwartej współpracy wielu firm i organizacji — uważają eksperci.

W przyszłym roku firmy będą musiały zmienić strategię w walce o cyberbezpieczeństwo. Według prognoz ekspertów z Fortinet i analityków z laboratorium FortiGuard Labs przedsiębiorcy powinni być gotowi na coraz bardziej zaawansowane ataki z wykorzystaniem nowych innowacyjnych metod.

— Nowe strategie obrony wpłyną na działalność cyberprzestępców, którzy zmienią dotychczasowe metody i przyśpieszą opracowywanie kolejnych — mówi Jolanta Malak, regionalna dyrektor spółki Fortinet w Polsce.

Jej zdaniem do obrony warto wykorzystać funkcje automatyzacji i sztucznej inteligencji, które skrócą czas upływający między włamaniem do sieci a zastosowaniem odpowiednich środków.

— To lepsze rozwiązanie niż angażowanie się w nieustający wyścig zbrojeń — podkreśla Jolanta Malak.

Według ekspertów metodą może być wprowadzanie cyberprzestępców w błąd — przez zastosowanie techniki manipulacji do przesyłania do sieci fałszywych informacji. Zmusi to hakerów do ciągłej weryfikacji, czy obserwowane przez nich zasoby sieciowe są prawdziwe. Każdy taki atak może zostać wykryty przez firmę i zablokowany automatycznym uruchomieniem odpowiednich narzędzi. Cyberprzestępcy będą wówczas musieli zachować wyjątkową ostrożność.

Pożądana jest też otwarta współpraca między firmami, organizacjami wyspecjalizowanymi w badaniu cyberzagrożeń, związkami branżowymi, producentami zabezpieczeń i organami ścigania. Może ona znacznie przyśpieszyć wykrywanie nowych zagrożeń i taktyk stosowanych przez hakerów.

— Nie można ograniczać się do reagowania na ataki. Warto przeprowadzać analizy behawioralne i udostępniać je w czasie rzeczywistym za pośrednictwem kanałów informacyjnych otwartej współpracy. Wówczas można przewidywać działanie szkodliwego oprogramowania i uniemożliwiać wielokrotne stosowanie tych samych ataków — wyjaśnia Robert Dąbrowski, szef zespołu inżynierów Fortinet w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu