Wprowadzą młodych naukowców w świat biznesu

  • Marta Bellon
opublikowano: 11-01-2013, 00:00

Festiwal E(x)plory promuje młode talenty naukowe i wskazuje przedsiębiorcom przyszłych specjalistów.

„Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej” — to bynajmniej nie tytuł pracy naukowej laureata Nobla, ale projekt nastoletniego Jakuba Nagrodzkiego, zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Wydarzenie organizowane jest z myślą o młodych osobach zafascynowanych nauką oraz firmach, które szukają specjalistów z różnych dziedzin. Finał festiwalu odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Jednym z głównych punktów programu będą targi naukowo-technologiczne, inspirowane targami Big Bang — organizowanymi od kilkudziesięciu lat w Wielkiej Brytanii — które są jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. W Gdyni przedsiębiorcy będą mieli okazję nawiązać współpracę z aspirującymi naukowcami oraz zaproponować im staże.

Rekrutacja uczestników konkursu została zakończona w grudniu, organizatorzy wybrali już kilkadziesiąt najlepszych projektów z całej Polski ze wszystkich dziedzin naukowych. Nabór partnerów merytorycznych, czyli przedsiębiorców, którzy chcieliby wziąć udział w festiwalu, trwa do końca stycznia.

— Nie chcemy być kolejną konferencją czy festiwalem, który jedynie mówi o temacie innowacyjności — o tym, że na polskim rynku działają innowacyjne firmy, z którymi współpracę mogą podjąć młodzi zdolni naukowcy. Targi E(x)plory dają przedsiębiorcom możliwość bezpośredniego zaprezentowania innowacyjnych produktów, usług czy badań. Naszym partnerom dajemy również możliwość wsparcia merytorycznego i organizacyjnego uczestników przyszłorocznej edycji konkursu — mówi Alicja Gierat, menedżer Festiwalu E(x)plory.

Pokaż firmę

W trakcie targów firmy będą mogły zaprezentować rozwijane przez siebie technologie i oparte na nich usługi oraz produkty. Organizatorzy festiwalu chcą wskazać im przyszłych specjalistów, dlatego dokonali selekcji najlepiej zapowiadających się młodych naukowców z całej Polski.

— Problemem, który dotyczy nie tylko naszego kraju, ale i świata, jest brak wystarczającej liczby inżynierów na rynku. Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z zatrudnieniem specjalistów. Nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie i potrzebuje inżynierów. Niestety, zamiast kontynuować karierę w Polsce, wyjeżdżają do innych krajów Europy. Chcemy pokazać młodym ludziom, że w Polsce też są firmy, które chcą inwestować w ich rozwój naukowy — mówi Alicja Gierat.

Głównym problemem aspirujących naukowców zgłaszającychsię do konkursu jest brak możliwości zrealizowania badań. Festiwal pomaga go rozwiązać.

— Do tej pory udawało nam się odpowiedzieć na tę potrzebę w ten sposób, że umożliwialiśmy im przeprowadzenie badań na współpracujących z nami uczelniach. Ale skala konkursu rośnie, naszym celem jest więc stworzenie platformy współpracy pomiędzy firmami a młodymi naukowcami — tłumaczy Alicja Gierat.

Potencjał i talent

Zgłoszenia napływały z całej Polski. Ubiegłoroczny zwycięzca — Jakub Nagrodzki — pochodzi z Łomży.

Jako laureat festiwalu wziął udział w największym konkursie naukowym na świecie organizowanym przez firmę Intel w USA oraz w konkursie prac młodych naukowców EUCYS organizowanym przez Komisję Europejską.

— Udaje nam się dotrzeć do uczniów z ogromnym potencjałem i talentem z całej Polski, także z mniejszych miejscowości. Chcemy wyławiać właśnie takie wyjątkowe młode osoby, dać im szansę pokazania się za granicą, ale przede wszystkich przekonać, że mogą rozwijać swoje zainteresowania i talent w Polsce — podkreśla Alicja Gierat.

Festiwal organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. W pierwszej edycji zostało wybranych 60 projektów. W bieżącej spośród ponad 130 wyłoniono 75, które zaprezentowane zostaną podczas trzech Festiwali Regionalnych w Warszawie (24 stycznia), Gdyni (7 lutego) i Poznaniu (15 lutego).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu