Wprowadzą młodych naukowców w świat biznesu

  • Marta Bellon
opublikowano: 11-01-2013, 00:00

Festiwal E(x)plory promuje młode talenty naukowe i wskazuje przedsiębiorcom przyszłych specjalistów.

„Synteza trimetyloguanozynowych analogów kapu o potencjalnym znaczeniu w terapii genowej” — to bynajmniej nie tytuł pracy naukowej laureata Nobla, ale projekt nastoletniego Jakuba Nagrodzkiego, zwycięzcy ubiegłorocznej edycji Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory. Wydarzenie organizowane jest z myślą o młodych osobach zafascynowanych nauką oraz firmach, które szukają specjalistów z różnych dziedzin. Finał festiwalu odbędzie się w dniach 4-6 kwietnia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Jednym z głównych punktów programu będą targi naukowo-technologiczne, inspirowane targami Big Bang — organizowanymi od kilkudziesięciu lat w Wielkiej Brytanii — które są jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń na świecie. W Gdyni przedsiębiorcy będą mieli okazję nawiązać współpracę z aspirującymi naukowcami oraz zaproponować im staże.

Rekrutacja uczestników konkursu została zakończona w grudniu, organizatorzy wybrali już kilkadziesiąt najlepszych projektów z całej Polski ze wszystkich dziedzin naukowych. Nabór partnerów merytorycznych, czyli przedsiębiorców, którzy chcieliby wziąć udział w festiwalu, trwa do końca stycznia.

— Nie chcemy być kolejną konferencją czy festiwalem, który jedynie mówi o temacie innowacyjności — o tym, że na polskim rynku działają innowacyjne firmy, z którymi współpracę mogą podjąć młodzi zdolni naukowcy. Targi E(x)plory dają przedsiębiorcom możliwość bezpośredniego zaprezentowania innowacyjnych produktów, usług czy badań. Naszym partnerom dajemy również możliwość wsparcia merytorycznego i organizacyjnego uczestników przyszłorocznej edycji konkursu — mówi Alicja Gierat, menedżer Festiwalu E(x)plory.

Pokaż firmę

W trakcie targów firmy będą mogły zaprezentować rozwijane przez siebie technologie i oparte na nich usługi oraz produkty. Organizatorzy festiwalu chcą wskazać im przyszłych specjalistów, dlatego dokonali selekcji najlepiej zapowiadających się młodych naukowców z całej Polski.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Problemem, który dotyczy nie tylko naszego kraju, ale i świata, jest brak wystarczającej liczby inżynierów na rynku. Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z zatrudnieniem specjalistów. Nasza gospodarka rozwija się bardzo dynamicznie i potrzebuje inżynierów. Niestety, zamiast kontynuować karierę w Polsce, wyjeżdżają do innych krajów Europy. Chcemy pokazać młodym ludziom, że w Polsce też są firmy, które chcą inwestować w ich rozwój naukowy — mówi Alicja Gierat.

Głównym problemem aspirujących naukowców zgłaszającychsię do konkursu jest brak możliwości zrealizowania badań. Festiwal pomaga go rozwiązać.

— Do tej pory udawało nam się odpowiedzieć na tę potrzebę w ten sposób, że umożliwialiśmy im przeprowadzenie badań na współpracujących z nami uczelniach. Ale skala konkursu rośnie, naszym celem jest więc stworzenie platformy współpracy pomiędzy firmami a młodymi naukowcami — tłumaczy Alicja Gierat.

Potencjał i talent

Zgłoszenia napływały z całej Polski. Ubiegłoroczny zwycięzca — Jakub Nagrodzki — pochodzi z Łomży.

Jako laureat festiwalu wziął udział w największym konkursie naukowym na świecie organizowanym przez firmę Intel w USA oraz w konkursie prac młodych naukowców EUCYS organizowanym przez Komisję Europejską.

— Udaje nam się dotrzeć do uczniów z ogromnym potencjałem i talentem z całej Polski, także z mniejszych miejscowości. Chcemy wyławiać właśnie takie wyjątkowe młode osoby, dać im szansę pokazania się za granicą, ale przede wszystkich przekonać, że mogą rozwijać swoje zainteresowania i talent w Polsce — podkreśla Alicja Gierat.

Festiwal organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. W pierwszej edycji zostało wybranych 60 projektów. W bieżącej spośród ponad 130 wyłoniono 75, które zaprezentowane zostaną podczas trzech Festiwali Regionalnych w Warszawie (24 stycznia), Gdyni (7 lutego) i Poznaniu (15 lutego).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Bellon

Polecane