Wraca dotacyjny przebój

opublikowano: 25-09-2013, 00:00

Dzięki oszczędnościom z poprzednich naborów ruszy jeszcze jeden konkurs z działania 4.4. Na przedsiębiorców czeka aż 500 mln zł.

Bardzo dobra wiadomość dla mikro-, małych i średnich firm planujących innowacje. W listopadzie będą miały dodatkową szansę na unijne dotacje. Taką możliwość da im nowy, nieprzewidywany wcześniej nabór z działania 4.4 „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym” programu Innowacyjna Gospodarka. O wsparcie będą mogły ubiegać się projekty polegające na wdrożeniu innowacyjnych technologii, których efektem będzie wprowadzenie na rynek nowych lub znacząco ulepszonych produktów i usług.

— Konkurs jest możliwy dzięki oszczędnościom, które mamy po poprzednich naborach. Wprawdzie zostało w nich złożonych bardzo dużo projektów, ale jakość większości z nich była niewystarczająca. Stąd dodatkowe fundusze na jeszcze jeden konkurs — mówi Iwona Wendel, wiceminister rozwoju regionalnego. Całą dokumentację i kryteria wyboru projektów poznamy 15 października. Można oczekiwać, że będą one podobne do ostatniego naboru.

— Najważniejszym kryterium w wyborze usług będzie ich innowacyjność. Inne ważne wymogi, o których należy pamiętać i które mogą być wykorzystanie w konkursie, to posiadanie prawa do patentu, wykorzystanie własnych prac badawczo-rozwojowych czy udział eksportu w sprzedaży w wyniku projektu — podkreśla Bogusława Mazurek, ekspert od dotacji z firmy doradczej Crido Taxand.

— Kluczową sprawą jest, aby inwestycja była w pełni przygotowana pod kątem formalnoprawnym, czyli przedsiębiorca musi dysponować ostateczną decyzją środowiskową i prawomocnym pozwoleniem na budowę — dodaje Jakub Bursa, ekspert z SAS Advisors.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane