Wraca hossa na koks

Maria Trepińska
04-08-2006, 00:00

W ślad za cenami rośnie eksport Polskiego Koksu. W pierwszym półroczu spółka sprzedała 2,3 mln ton surowca, niewiele mniej niż w 2005 r.

Ceny koksu, koniecznego do wytwarzania stali, w ostatnich trzech latach mocno się wahały: w 2003 r. wynosiły 155 USD na tonę, rok później skoczyły do 335 USD, by w następnym spaść do 212 USD, a w czwartym kwartale 2005 r. nawet do 140 USD. Na początku tego roku koks podrożał o 8 USD.

— Oceniamy, że w drugim półroczu podrożeje o kolejne 8-10 proc. — mówi Józef Mielnikiewicz, prezes Polskiego Koksu (PK).

To dobra wiadomość dla PK, eksportera kontrolowanego przez Jastrzębską Spółkę Węglową (JSW), która wydobywa węgiel koksowy.

W pierwszym półroczu PK wyeksportował 2,3 mln ton, podczas gdy w całym 2005 tylko 3 mln ton. Plany na ten rok zakładają sprzedaż 4,5 mln ton.

Pomogły Chiny

Popyt i rosnące ceny sprzyjają największym polskim koksowniom. Pełną parą idzie produkcja w Zdzieszowicach (woj. opolskie), w zakładzie należącymi do Mittal Steel Poland. W lipcu została tam oddana do użytku nowa bateria koksownicza. Spółka chce dalej inwestować w moce produkcyjne. Podobnie jest w kontrolowanej przez JSW Koksowni Przyjaźń w Dąbrowie Górniczej.

— Silny wzrost produkcji stali w Chinach pomaga polskim zakładom. Pytanie, jak długo koniunktura się utrzyma. Opinie analityków są podzielone — mówi prezes Mielnikiewicz.

W Państwie Środka produkcja stali w ubiegłym roku wzrosła aż o 24,6 proc. Dlatego mimo jej spadku w Europie, na całym świecie powiększyła się o blisko 6 proc.

Może być więcej

Utrzymujący się popyt na koks sprawia, że Polska zajmuje drugie miejsce na światowej liście największych eksporterów koksu, zaraz po Chinach. Przy zdolnościach produkcyjnych krajowych koksowni, wynoszących łącznie 10,5 mln ton, 5-6 mln ton może trafiać na eksport. Właśnie taka jest prognoza PK na rok 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Wraca hossa na koks