Wracają problemy budownictwa

opublikowano: 26-04-2018, 22:00
Obserwuj w MójPB:

Rośnie liczba firm stojących u progu bankructwa. Od stycznia do marca było ich o 16 proc. więcej niż rok temu.

W pierwszym kwartale tego roku w Monitorach Sądowych i Gospodarczych opublikowano informacje o 260 przypadkach niewypłacalności przedsiębiorstw wobec 224 w I kwartale 2017 r. — informuje Euler Hermes. Tylko w marcu niewypłacalne były 102 polskie firmy, wobec 78 rok temu. Przy tym liczba podmiotów z problemami szybko rośnie, szczególnie w branży budowlanej. To spółki wyspecjalizowane m.in. w drogownictwie i inwestycjach towarzyszących.

— Problemy budownictwa to na pierwszy rzut oka kwestia wyższych kosztów pracy i materiałówbudowlanych. Jednak prawdziwą przyczyną jest brak możliwości podzielenia się z inwestorem tymi rosnącymi kosztami — mówi Tomasz Starus, członek zarządu Euler Hermes odpowiadający za ocenę ryzyka.

Największa grupa niewypłacalnych firm to spółki usługowe. W I kwartale było ich aż 75. Działały m.in. w obsłudze nieruchomości, inwestycjach, reklamie, finansach, IT i gastronomii. Natomiast dwie największe niewypłacalne firmy to reprezentanci branży handlu hurtowego — ich obroty sięgają ponad 200 mln zł. Jedna z nich to spółka motoryzacyjna, druga działa w sektorze żywności.

— Konsolidacja handlu i jego migracja do internetu to dwa trendy, które zabijają tradycyjny handel i mniejsze sieci. Lokalni przedsiębiorcy są w niewielkim stopniu skłonni do kompromisui budowania wspólnie większych podmiotów, czy to po stronie dystrybucji hurtowej, czy sprzedaży detalicznej. Konkurenci z zachodu są w tym znacznie lepsi i mają znacznie większe rezerwy gotówkowe oraz dostęp do większego finansowania — tłumaczy Tomasz Starus.

W przypadku produkcji problemy z płynnością dotyczyły 19 podmiotów. Większość z nich zaopatrywała budownictwo, ale to także spółki rolno-spożywcze oraz serwisujące maszyny i konstrukcje.

Liczba niewypłacalności w I kwartale wzrosła szczególnie w centrum kraju — w największym stopniu w czterech województwach: mazowieckim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Sytuacja poprawiła się w województwie małopolskim, na południu kraju oraz na Pomorzu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane