...Wróbel odfruwa

Kazimierz Krupa
opublikowano: 01-07-2004, 00:00

Czy Zbigniew Wróbel jest najlepszym menedżerem w Polsce i okolicach? Pewnie nie. Czy jest najgorszym menedżerem w Polsce i okolicach? Też nie. Skąd więc wziął się kilkunastomiesięczny serial pod tytułem „Wróbel a sprawa Polska”, w którym chodziło o pozbycie się prezesa PKN Orlen niemalże od momentu jego powołania. Rodzi się pytanie: to po co było go powoływać?

Tajemnicą poliszynela było, że Wróbel przyjaźnił się z Wiesławem Kaczmarkiem, wielokrotnym ministrem różnych resortów, w tym skarbu. Nie była to zapewne jedyna rekomendacja na prezesa zarządu, ale istotna. Przyjaźnił (czas przeszły) jest tu jak najbardziej na miejscu. Panowie mocno się poróżnili (by, dla poprawności obyczajowej, użyć eufemizmu). I od tego momentu zaczęły się problemy. Wyniki, wskaźniki, strategia nie miały żadnego znaczenia. Niektórzy to nawet „na złość mamie” gotowi byli odmrozić sobie uszy, bo jak inaczej wytłumaczyć rolę „skruszonego grzesznika”, w jaką wcielił się Wiesław Kaczmarek. Marek Belka kontynuował krucjatę pod hasłem „czystych rąk”. Tylko czyich? Tego zapomniał powiedzieć. Bo przecież Orlengate tak naprawdę nie dotyczy Orlenu, a roli służb specjalnych, a wszystkie zmiany w statucie spółki, umacniające w niej rolę ministra skarbu (nie państwa), tak chwalone przez publicystkę „Gazety Wyborczej”, są — ot, drobiazg, ale to trzeba rozumieć — niezgodne z prawem, kodeksem spółek handlowych. Filozofia „jak Kali” — to dobrze, „jak Kalemu” — to źle, chyba nie przystoi dorosłym ludziom.

Reasumując: każdy właściciel może wymienić menedżera zarządzającego jego spółką, kiedy jest zły. Ba, nawet wtedy, gdy jest dobry. To niezbywalna cecha prawa własności. Ale nie wypada przy tym opowiadać tylu głupot. I wprzęgać do tego poważnych, wydawałoby się, gazet.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kazimierz Krupa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ...Wróbel odfruwa