Wrocław i Warszawa wśród miast przyszłości

opublikowano: 12-02-2021, 15:32

Dwa polskie miasta znalazły się w Top25 najlepszych na świecie dla inwestycji. Wrocław zwyciężył w kategorii średnich i małych.

Czwarty raz z rzędu Singapur został uznany za najlepsze miasto w rankingu fDi Magazine, analitycznej spółki z grupy Financial Times. Drugie miejsce utrzymał Londyn, na trzecie z szóstego wskoczył Dubaj.

„Polska zaskakuje, bo aż dwa miasta z tego kraju znalazły się w czołowej 25. Wrocław zajął też pierwsze miejsce w kategorii średnie i małe miasta. Polska utrzymuje reputację kraju z dobrze wykształconą siłą roboczą oraz efektywnością kosztową. Kraj ma też 14 specjalnych stref ekonomicznych, które umożliwiają inwestorom korzystanie z niższych podatków i innej pomocy publicznej” — czytamy w raporcie.

Ranking „Global Cities of the Future” powstaje co dwa lata. Miasta oceniane są pod względem potencjału gospodarczego, kapitału ludzkiego i poziomu życia, efektywności kosztowej, skomunikowania oraz przyjazności dla biznesu. Są podzielone na trzy kategorie: mega, główne, duże oraz — razem — średnie i małe. W tej ostatniej kategorii pierwsze miejsce zajął Wrocław, przed Zurychem i Wilnem. W poszczególnych podkategoriach Wrocław uzyskał: 6. miejsce pod względem potencjału gospodarczego (pierwszy jest Luksemburg), 9. pod względem kapitału ludzkiego i poziomu życia (australijska Adalaida jest pierwsza), 2. w efektywności kosztowej, za Wilnem, 1. pod względem przyjazności dla biznesu i 10. w skomunikowaniu. W trzech ostatnich podkategoriach pojawia się też Kraków: jest 9. pod względem przyjazności dla biznesu i skomunikowania oraz 4. w efektywności kosztowej.

Miasta przyszłości — najbardziej atrakcyjne dla zagranicznych inwestycji

Miejsce w rankinguMiastoKraj
1.SingapurSingapur
2.LondynWielka Brytania
3.DubajZjednoczone Emiraty Arabskie
4.AmsterdamHolandia
5.DublinIrlandia
6.HongkongHongkong
7.Nowy JorkUSA
8.SzanghajChiny
9.ParyżFrancja
10.TokioJaponia
11.PekinChiny
12.Abu ZabiZjednoczone Emiraty Arabskie
13.BangaloreIndie
14.MonachiumNiemcy
15.WrocławPolska
16.ZurychSzwajcaria
17.TorontoKanada
18.SeulKorea Południowa
19.HoustonUSA
20.WarszawaPolska
21.ChicagoUSA
22.MoskwaRosja
23.San FranciscoUSA
24.WilnoLitwa
25.MontrealKanada
Źródło: fDi Markets
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane