Wrocław szykuje szturm na NewConnect

Agata Ałykow
opublikowano: 25-11-2009, 00:00

Z rynkiem NewConnect

Z rynkiem NewConnect

zapoznawali się wczoraj

przedsiębiorcy

z Wrocławia.

Zainteresowanie było duże.

Sukces Wrocławskiego Domu Maklerskiego zainteresował dolnośląskie firmy alternatywnym rynkiem akcji. NewConnect kusi je prostszym sposobem uzyskania pieniędzy niż na rynku regulowanym. Sala seminaryjna hotelu Campanile, w której odbywało się wrocławskie spotkanie poświęcone rynkowi NewConnect, wypełniła się po brzegi.

Właściciele kilkudziesięciu firm dopytywali o szczegóły związane z wejściem na ten rynek, kosztami przedsięwzięcia oraz o korzyści związane z notowaniem na NC.

— Region jest bardzo aktywny. Wiele firm uczestniczących w seminarium jest już zdecydowanych, by na New Connect zaistnieć. Motywacje są różne. Część małych i średnich firm chce zdobyć dodatkowe fundusze na inwestycje, inne tylko zasygnalizować swą obecność, by po pewnym czasie przeprowadzić emisję na rynku wtórnym — mówi Andrzej Szurek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), współorganizatora cyklu seminariów.

Wizytówką regionu na rynku alternatywnym GPW jest Wrocławski Dom Maklerski, który nie tylko jest notowany na NC, ale także wprowadził tam kilka innych firm. Z ofert prywatnej emisji na konto WDM wpłynęło wówczas 16 milionów złotych. Celem był rozwój TFI, inwestycje portfelowe i rozwój platformy FreeFund. Do spojrzenia przychylnym okiem na spółkę zachęcają także ostatnie dane wyników finansowych i perspektywa wprowadzenia na NC dwóch kolejnych klientów: Grupy Prawno-Finansowej Causa oraz Dent-a-Medical.

Rynkiem NewConnect zainteresowana jest spółka 3zp z Wrocławia, specjalizująca się w procesach przygotowania, wdrażania, rozliczania i zarządzania projektami.

— To doskonały sposób na zdobycie kapitału na inwestycje. Specjalizujemy się w przedsięwzięciach nietypowych, wymagających od inwestora niestereotypowego działania. Za dwa, trzy lata chcemy więc zadebiutować na tym rynku — deklaruje Grzegorz Jan Zieliński, prezes spółki.

Dziś 3zp może się pochwalić m.in. utworzeniem platformy internetowej z największym wrocławskim wydawcą książek naukowych.

Nie tylko firmy doradcze, informatyczne czy specjalizujące się w nowych technologiach uczestniczyły w seminarium. Rynkiem NewConnect zainteresowane są spółki budowlane, zajmujące się rynkiem nieruchomości, a nawet producent lodów. Co najbardziej zainteresowało uczestników seminarium?

— Procedury, koszty i zakres obsługi od momentu zgłoszenia chęci wejścia na rynek alternatywny do chwili debiutu firmy. Istotny jest także czas, który należy poświęcić zrealizowaniu tego planu —twierdzi Joanna Kononowicz, dyrektor ds. analiz finansowych w BZ WBK.

Obecność na NC to także klucz do środków unijnych: grantów czy dotacji wspierających innowacyjne rozwiązania w biznesie. To także doskonała lekcja dla firm przed debiutem na głównym rynku GPW.

Agata Ałykow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Ałykow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu