Wsparcie dla zielonej transformacji

opublikowano: 29-06-2021, 20:00
aktualizacja: 30-06-2021, 11:24

Działania prośrodowiskowe to nie chwilowa moda. Tego wymaga interes naszej planety i nas samych. Dlatego Polski Fundusz Rozwoju angażuje się w projekty dotyczące energetyki, OZE oraz nowoczesnych, zielonych technologii

PFR Green Hub to szeroki projekt, w którym Polski Fundusz Rozwoju planuje dokonywać inwestycji bezpośrednich w duże przedsięwzięcia, wspierać kapitałowo inwestycje samorządowe np. poprzez programy realizowane w ramach partnerstwa publiczno prywatnego (PPP), chcących unowocześniać ciepłownictwo, czy poprawić gospodarkę odpadową oraz integrować zielony ekosystem polskich innowacji.

- Program PFR Green Hub FoF jest jego ważnym elementem, który zapewni pośrednie finansowanie dla młodych i innowacyjnych spółek z aspiracjami do tworzenia technologii chroniących naszą planetę – wyjaśniał Bartłomiej Pawlak, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podczas ostatniej edycji Impact'21.

Zamykamy lukę kapitałową

PFR Ventures uruchomił program PFR Green Hub FoF (fund of funds - tzw. fundusz funduszy), który ma wspierać fundusze venture capital ukierunkowane na finansowanie rozwoju firm technologicznych z obszaru climate tech.

- W pierwszym etapie PFR Green Hub FoF na inwestycje przeznaczy 200 mln zł. To wystarczy na wkład do 3-5 funduszy. Jeżeli program spotka się z większym zainteresowaniem, będziemy szukać możliwości zwiększenia budżetu - podkreśla Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna odpowiedzialna za PFR Green Hub FoF.

Odbyły się już dwa spotkania informacyjne z potencjalnymi inwestorami z rynku polskiego. Według Małgorzaty Walczak pokazały spore zainteresowanie nowym programem. To dobry prognostyk.

Pojedynczy fundusz może uzyskać do 80 mln zł. PFR Ventures deklaruje współfinansowanie na poziomie maksymalnie 50 proc. wartości pojedynczego funduszu, a pozostały kapitał ma pochodzić z innych źródeł. Zespoły zarządzające będą mogły składać oferty do programu PFR Green Hub FoF od lipca, a nabór potrwa do wyczerpania środków na ten cel.

Fundusze, które chcą sięgnąć po środki z PFR Green Hub FoF, muszą mieć odpowiednią strategię inwestycyjną. Ich inwestycje powinny być skierowane do spółek z obszarów: greentech, OZE lub climate tech.

- Zielone inwestycje mają dotyczyć nie tylko energetyki, ale także wielu innych obszarów, w tym żywności, transformacji, wydajności oraz mody, która jest dzisiaj drugim sektorem pod względem zanieczyszczania planety - dodaje Małgorzata Walczak.

Dla rosnących firm
Dla rosnących firm
PFR Green Hub FoF ma inwestować w firmy na późniejszym etapie rozwoju. Start-upy mają już spory wybór, jeśli chodzi o źródła finansowania - uważa Małgorzata Walczak, dyrektorka inwestycyjna odpowiedzialna za PFR Green Hub FoF.
arc

Ważnym elementem oceny poszczególnych funduszy będą też czynniki ESG (chodzi o kwestie związane z środowiskiem, odpowiedzialnością społeczną oraz ładem korporacyjnym) w spółkach portfelowych. Pieniądze będą trafiać przede wszystkim do firm, które znajdują się w późniejszej fazie rozwoju i są nastawione na wzrost i ekspansję na rynku globalnym.

- Kilkuletnie doświadczenie inwestycyjne oraz budowa rynku pozwoliły nam na ważne obserwacje i wnioski. Otóż start-upy we wczesnym etapie rozwoju mają co najmniej kilka źródeł pozyskiwania wsparcia. Oprócz PFR mogą starać się o fundusze w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), u aniołów biznesu czy inwestorów korporacyjnych. Natomiast firmy, które są na wyższym etapie rozwoju, mają problem ze znalezieniem większego finansowania w naszym kraju. Brakuje tzw. kapitału growth. Dzięki PFR Green Hub FoF zamykamy lukę kapitałową na naszym rynku w kontekście funduszy growth - wyjaśnia Małgorzata Walczak.

Polski pierwiastek pożądany

Brak kapitału growth rodzi też inny problem. Mamy świetnych inżynierów, rewelacyjne pomysły, wiele innowacji, techniczne kompetencje. Budujemy polskie IP, jednak znaczną część produktów i usług wciąż importujemy. Zwraca na to uwagę coraz więcej menedżerów, firm i organizacji branżowych, które postulują np. zawieranie umów sektorowych, podobnie jak dzieje się to w innych krajach, co pozwoli wydłużyć polski łańcuch wartości i włączać do współpracy krajowych producentów.

Tomasz Tomasiak, dyrektor Biura Transformacji Energetycznej w PFR, przypomina, że boom na zielone inwestycje z lat 2009-15 takiego łańcucha po sobie nie zostawił.

- „Polski pierwiastek” jest jednym z wymogów finansowania spółek przez PFR Ventures. W praktyce oznacza on istniejącą lub mającą powstać w określonym czasie więź łączącą spółkę z Polską. Więź ta w ciągu pięciu lat ma mieć bezpośredni, pozytywny wpływ na rodzime badania i rozwój lub otoczenie rynkowe. Z takiej inwestycji musi być konkretna korzyść, więc firma musi faktycznie prowadzić w Polsce działalność operacyjną, czyli mieć spółkę lub oddział - tłumaczy Małgorzata Walczak.

Dobrym przykładem są plany budowy morskich farm wiatrowych. Organizacje branżowe wskazały około stu polskich firm z potencjałem produkcji kluczowych elementów, np. łopat, generatorów, systemów odbioru mocy, konstrukcji czy okablowania. To również okazja dla rozwoju polskiego przemysłu stalowego i stoczniowego, ale i usług dodatkowych, które potrzebne będą w okresie budowy i eksploatacji.

Coraz częściej w umowach inwestycyjnych znajdują się zapisy o udziale tzw. local content. Wytwórcy są zobowiązani do przedstawienia planu korzystania z materiałów i usług lokalnych w procesie budowy i eksploatacji. Muszą też składać sprawozdania z jego realizacji.

Nasze specjalności

Konstrukcja programu PFR Green Hub FoF pozwoli kierować pieniądze do firm, które są w stanie realnie wspierać transformację energetyczną rozwijając polską myśl technologiczną w tym obszarze. Ma to zaowocować nie tylko nowymi instalacjami fotowoltaicznymi czy wiatrowymi, ale też rozwojem wielu polskich firm wyspecjalizowanych w produktach, usługach czy rozwiązaniach dla tego sektora. To będzie istotny element krajowego łańcucha wartości.

Co może być polską specjalnością? Tomasz Tomasik widzi nasze szanse w produkcji różnych elementów do morskiej energetyki wiatrowej, w technologiach wodorowych, pompach ciepła, szybkich ładowarkach do samochodów, biogazie.

- Chcemy budować zielony ekosystem firm i instytucji zaangażowanych w proces transformacji. Zależy nam, żeby te podmioty mogły się ze sobą komunikować, bo w ten sposób będziemy wspólnie napędzać popyt, dostarczać wiedzę i nowoczesne rozwiązania - podkreślał Bartłomiej Pawlak podczas Impactu.

Małgorzata Walczak dodaje, że działania prośrodowiskowe to nie zabawa czy moda. - Ludzie inwestują własne pieniądze. Taka jest potrzeba, wynikająca z oddolnych inicjatyw.

Na tę potrzebę zdaje się odpowiadać PFR Green Hub, czyli strategiczny program wsparcia polskiej transformacji energetycznej, który parasolowo obejmuje zaangażowanie Polskiego Funduszu Rozwoju zarówno w duże projekty infrastrukturalne, mniejsze, lokalne na poziomie samorządów jak i inwestycje pośrednie za sprawą PFR Green Hub FoF w rozwój polskich firm technologicznych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane