Wybór samochodu do firmy

Sylwester Pawłowski
24-11-2004, 00:00

Nie ma gotowej recepty pozwalającej na jednoznaczną odpowiedź — jaki samochód wybrać do przedsiębiorstwa.

Jest wiele elementów, na które należy zwrócić uwagę. Jednak bardzo żmudna praca polegająca na analizie ofert, negocjacjach, rozmowach ze stacjami serwisowymi, innymi firmami posiadającymi interesujący nas model samochodu, z pewnością zawęzi obszar poszukiwań i pozwoli na dobór optymalnego pojazdu do firmy.

Najlepszym samochodem dla firmy jest auto które zużywa minimalne ilości paliwa, nie ulega awariom, jest bardzo tanie w eksploatacji, nie traci szybko na wartości i pozwala przewozić dowolne ładunki.

Dobry partner

Na większość z wyżej wymienionych elementów możemy mieć wpływ. Dzięki negocjacjom z producentem otrzymana oferta będzie odzwierciedlała nasze oczekiwania i specyfikę działalności. Producenci samochodów wykazują się głęboką elastycznością w budowaniu swoich ofert, które bardzo rzadko powstają bez udziału klienta. Współpraca między działem floty a producentem samochodu jest bardzo ważna i nie sposób jej przecenić przy budowie floty firmowej. Zaangażowanie osób zajmujących się klientem flotowym (bez względu na ilość samochodów) w pomoc w zarządzaniu parkiem pojazdów bardzo często wpływa na ograniczenie kosztów eksploatacji samochodów i czasu poświęcanego na ich obsługę. Dobranie odpowiedniego partnera w tym zakresie będzie owocowało przez lata.

Znajomość rynku

Przy wyborze samochodów do floty warto zapoznać się z planami produkcyjnymi. Czy wybrany model samochodu nie będzie pod koniec okresu eksploatacji w firmie wycofywany z produkcji. To — przy zastąpieniu wybranego przez firmę samochodu nowym modelem — będzie miało wpływ na rynkową cenę odsprzedaży.

W tym miejscu warto skorzystać z porad doświadczonych firm dysponujących narzędziami umożliwiającymi określanie przyszłej wartości rezydualnej (FORECAST firmy Eurotax). Pomoże to w planowaniu i co najważniejsze porównywaniu planowanej utraty wartości wybranych modeli samochodów.

Dobry partner

Oddzielną kwestią jest finansowanie zakupu floty. Klient ma do wyboru wiele możliwości —od zakupu za gotówkę, przez kredyt, leasing czy też wynajem długoterminowy. Przed podjęciem decyzji warto jednak zasięgnąć opinii u doradców podatkowych znających specyfikę danego przedsiębiorstwa i oferowane przez rynek flotowy rodzajów finansowania. W ten sposób możliwe jest uszycie na miarę sposobu finansowania i późniejszej wymiany samochodów wchodzących w skład floty. Korzystającym z zewnętrznych źródeł finansowych firmom oferowane są usługi związane z zarządzaniem parkiem finansowanych samochodów. W takim przypadku przed podjęciem ostatecznej decyzji o wyborze partnera trzeba porównać ze sobą kilka ofert różnych firm Car Fleet Management jak również warto zasięgnąć opinii u bezpośrednio obsługiwanych przez te firmy flot. Opinia osób korzystających z tego rodzaju usług pomoże w wyborze odpowiadającej potrzebom floty firmie zarządzającej parkiem samochodowym.

Sylwester Pawłowski szef Towarzystwa Kierowników Flot Samochodowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Pawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / Wybór samochodu do firmy