Wybór technologii nie zależy tylko od ceny

opublikowano: 28-05-2013, 00:00

Stolarka: Deweloperzy dopasowują rodzaj okien nie tylko do standardu swoich inwestycji, ale także do ich położenia

Rafał Zdebski, dyrektor handlowy Inpro, wyjaśnia, że okna z drewna montuje się głównie w mieszkaniach z górnej półki cenowej. W segmencie popularnym dominuje natomiast PVC. Jako przykład podaje budynki wchodzące w skład gdańskiego osiedla Jabłoniowa, które wyposażono w okna z tworzywa sztucznego.

FOT. ARC
FOT. ARC
None
None

W ekskluzywnych apartamentach Kwartał Kamienic w Gdańsku deweloper zastosował z kolei stolarkę drewnianą. Poza typem inwestycji, na wybór rodzaju okien wpływa także jej położenie, np. w apartamentowcu Dune, który nad Bałtykiem buduje Firmus Group, zostaną zamontowane okna aluminiowe, szczególnie wytrzymałe na silne podmuchy wiatru.

— Ich odporność wynosi od 1 tys. Pa na niższych kondygnacjach do 1,6 tys. Pa na kondygnacjach wyższych — wyjaśnia Karolina Siwek, menedżer projektu Firmus Group.

Bezsporny lider

Choć wzrost liczby inwestycji luksusowych sprawia, że popyt na okna z drewna rośnie, prym na polskim rynku nadal wiodą konstrukcje z PVC. Powodów jest kilka: są znacznie tańsze od drewnianych, na których cenę wpływa nie tylko koszt zakupu samego surowca, ale też bardziej skomplikowany proces produkcyjny.

— Nowoczesne okna drewniane wytwarza się z kantówki klejonej warstwowo na grubość i łączonej na długość. Profile obrabia się, klei, szlifuje, kilkakrotnie gruntuje i maluje, a następnie okuwa. Produkcja jest więc bardziej czasochłonna i pracochłonna niż w przypadku okien z PVC, które można dostarczyć już w jeden dzień — informuje Bogdan Gierszewski, dyrektor ds. produkcji w Druteksie.

Co więcej, tworzywo sztuczne jest wytrzymałe na wahania temperatury, działanie wilgoci i promieniowanie ultrafioletowe.

— W przeciwieństwa do drewna nie ulega korozji biologicznej ani chemicznej. Jest więc odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz grzybów i pleśni — wyjaśnia Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż Okna.

Okna z PVC wymagają poza tym mniejszych zabiegów pielęgnacyjnych niż drewniane i co istotne — nie kojarzą już się z typową białą oprawą, ponieważ robi się je w różnych kolorach i kształtach.

— Dostępne są również okleiny drewnopodobne, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem klientów — dodaje Bogdan Gierszewski. Producenci stolarki zapewniają jednak, że zalet nie brakuje także stolarce drewnianej, którą charakteryzuje bardzo duża stabilność.

— Produkty z tworzywa sztucznego muszą być specjalnie wzmacniane, aby nie uległy odkształceniu. Wzmacnia się je stalą, co pogarsza ich parametry cieplne. Aby wyeliminować to zjawisko, niektórzy producenci stosują w zamian kompozyty poliestrowo-szklane wypełnione pianką. Takie rozwiązanie podnosi jakość termiczną ramy okna PVC nawet o około 30 proc. — tłumaczy Artur Głuszcz.

Zacięta rywalizacja

Jak zapewnia Bogdan Gierszewski, duża konkurencja na rynku stolarki sprawia, że producenci prześcigają się w oferowaniu produktów innowacyjnych, a jednocześnie eleganckich i bardzo funkcjonalnych.

— Są zobowiązani do tworzenia okien wysokiej jakości, spełniających rygorystyczne normy i standardy, m.in. w zakresie energooszczędności, bezpieczeństwa, dźwiękochłonności czy przepuszczalności wiatru, wody opadowej i odpornych na obciążenia statyczne — tłumaczy Bogdan Gierszewski. Klienci indywidualni oraz inwestorzy mogą dzięki temu wybrać okna dostosowane do własnych preferencji i wymagań wynikających z położenia inwestycji, jej rodzaju i przeznaczenia.

— Firmy, które nie są w stanie zaoferować produktów odpowiadających oczekiwaniom klienta, tracą pozycję na rynku — sumuje dyrektor firmy Drutex.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane