Wycena akcji Pekao SA jeszcze wzrośnie

Paweł Zielewski
opublikowano: 02-03-2001, 00:00

Wycena akcji Pekao SA jeszcze wzrośnie

Pekao SA jest drugim pod względem aktywów bankiem w kraju. Ma ponad 2 mln klientów detalicznych, co daje mu ponad 20-proc. udział w rynku.

Pekao SA, kierowany przez Marię Wiśniewską, zajmuje pierwszą pozycję pod względem wartości kredytów, kart płatniczych oraz usług maklerskich. Pod względem depozytów ustępuje PKO BP.

To, co w banku uderza analityków, to strategia zarządzania, która sprawia, że — uznana przed dwoma laty za mało realną — strategia rozwoju Pekao SA, przynosi efekty lepsze od oczekiwanych.

Analitycy Deutsche Banku wydali dla akcji instytucji rekomendację „zdecydowanie kupuj”.

W raporcie uznali, że pomylili się w swoich wcześniejszych prognozach wyników banku o ponad 10 proc. Pekao SA zdołało wypracować w 2000 r. 763 mln zł zysku netto. O wiele lepsze od oczekiwanych rezultaty przyniósł w banku program cięcia kosztów, który przełożył się bezpośrednio na wskaźnik ROE podwyższając go do 17 proc.

Wydaje się całkiem możliwe, że dość ambitny plan zarządu zarobienia w 2001 r. blisko 1,25 mld zł jest całkiem realny.

Na wycenę giełdową banku ma wpływ jego kapitalizacja i udział w polskim sektorze bankowym. Z tego powodu akcje banku znajdują się w portfelach największych inwestorów instytucjonalnych, a przede wszystkm funduszy emerytalnych. To powinno przynajmniej stabilizować kurs akcji.

Paweł Zielewski

p.zielewski@pb.pl (22) 611-62-29

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Zielewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu