Wycinka Puszczy Amazońskiej postępuje

PAP , DI
opublikowano: 28-01-2022, 12:00

W ubiegłym roku w Brazylii wylesiono największy w ostatniej dekadzie obszar drzewostanu.

Jonne Roriz

Na terenie brazylijskiej części Amazonii w 2021 r. wylesiono 10,3 tys. km kw., o 29 proc. więcej niż w 2020 r. To największy obszar wyciętego drzewostanu podczas ostatniej dekady — wynika z raportu Instytutu Człowieka i Środowiska Naturalnego Amazonii (Imazon). Wyliczenie powierzchni terenu, na którym dokonano wycinki, odbyło się dzięki zastosowaniu zdjęć satelitarnych.

Spośród dziewięciu brazylijskich stanów, na terenie których znajduje się Puszcza Amazońska, jedynie w stanie Amapa na północy kraju nie zanotowano większej wycinki drzew w porównaniu z 2020 r. Najwięcej drzew wycięto w stanie Para. Obszar wycinki objął tam ponad 4 tys. km kw.

Blisko połowa ubiegłorocznej wycinki w brazylijskiej części Amazonii nastąpiła na terenie kompleksów znajdujących się pod nadzorem władz publicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane