Czytasz dzięki

Wydatki na IT wyraźnie w dół

opublikowano: 25-06-2020, 22:00

Według najnowszych prognoz wydatki na informatykę w Polsce mogą spaść w tym roku o 7,2 proc., a w pesymistycznym scenariuszu nawet o 11,2 proc.

Choć pandemia koronawirusa spowodowała zwiększony popyt na niektóre rozwiązania, to rynek IT nie wyjdzie z pandemii obronną ręką. Firma analityczna IDC, która w styczniu spodziewała się wzrostu rynku IT w Polsce o 6 proc., zweryfikowała prognozy. Obecne szacunki mówią o spadku wydatków na IT w Polsce w tym roku o 7,2 proc. To zakłada wariant prawdopodobny. W scenariuszu pesymistycznym spadek może sięgnąć nawet 11,2 proc.

— Mówi się o tym, że CO- VID-19 dokonał cyfrowej transformacji w organizacjach, jednak wydarzyło się to tylko w wybranych obszarach: przede wszystkim pracy zdalnej, związanym z nią obszarze bezpieczeństwa, ale nie oznacza to całego procesu cyfrowej transformacji w firmach. Wiele z nich będzie powoli wracało do stanu sprzed pandemii z pewnymi modyfikacjami, choć są też firmy, które wykorzystają ten czas do zdecydowanych reform — uważa Ewa Lis-Jeżak, dyrektor regionalny IDC Poland.

Według IDC w związku z przechodzeniem na pracę i naukę zdalną w pierwszym kwartale konsumenci w Polsce kupili ilościowo więcej laptopów, PC-tów i tabletów, nie przełożyło się to jednak na wzrost wartościowy rynku tych urządzeń, gdyż wybierano sprzęt z niższej półki cenowej. Drugi kwartał również ma być wzrostowy w ujęciu ilościowym głównie za sprawą uzupełniania sprzętu do pracy zdalnej przez firmy i konsumentów. Pomogą temu dwa rządowe projekty edukacyjne, łącznie na ponad 350 mln zł.

— Spodziewamy się, że rynek zakupi w drugim kwartale ponad 100 tys. komputerów więcej niż przed rokiem — mówi Marek Kujda, starszy analityk IDC Poland.

W całym roku wartość rynku PC-tów, laptopów i tabletów ma spaść jednak o 10,5 proc., a to za sprawą kłopotów wielu firm i konsumentów, a także ograniczeń budżetów na IT w obawieprzed recesją. Największy spadek, bo o ok. 11,5 proc., ma zanotować rynek smartfonów. Wartość rynku urządzeń peryferyjnych w tym roku może spaść o 9,2 proc., a rynku infrastruktury o 2,1 proc.

Wartość rynku usług IT będzie o 5,3 proc. mniejsza niż w 2019 r. Zdaniem Ewy Lis-Jeżak największe spadki zanotują usługi projektowe, integracja systemów, konsulting, aplikacje na zamówienie. Nieco niższe będą spadki w usługach doradztwa IT, utrzymania sprzętu i oprogramowania oraz edukacji, a usługi szkoleniowe mogą nawet zyskać. IDC nie spodziewa się spadku w usługach outsourcingowych, które są świadczone na podstawie długoterminowych umów. Spadki nie dotkną również biznesu chmurowego, ale tempo wzrostu może być niższe niż wcześniej oczekiwane i wynieść ok. 20 proc.

Cała wartość rynku oprogramowania spadnie o 2-3 proc. w 2020 r., przy czym spadki na rynku tradycyjnego oprogramowania (tzw. on-premise) sięgną 9 proc. Przyczyną tego będzie blokowanie części nowych projektów, a także migracją do rozwiązań chmurowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane