Wygłodniałe zmysły

Zbigniew Lew Starowicz
opublikowano: 26-09-2008, 00:00

Seksualne pożądanie… Motor powieści, filmów, historii powtarzanych przy kawiarnianych stolikach. No i, rzecz jasna, część realnego życia. Czymże tak naprawdę jest?

Pomiary (obrazowanie mózgu, aktywność nerwów, "chemia seksu", zmiany w narządach płciowych) odkryły specyfikę podniecenia seksualnego u kobiet. Okazało się, że może ono występować w trzech wariantach: genitalnym (lubrykacja w pochwie), psychicznym (stan subiektywny) oraz złożonym (kombinacja obu możliwości).

Czym jest pożądanie seksualne? W uproszczeniu: odczuwaniem potrzeby seksu, radosnym oczekiwaniem na przyjemne rozładowanie napięcia. Sprzyja wywołaniu podniecenia seksualnego, orgazmu, satysfakcji w związku. Bywa i odwrotnie: odczuwanie podniecenia prowokuje "stan pożądania". Jeden z przykładów? Pojęcie "rozbudzonej seksualnie kobiety": po pewnym czasie trwania związku, wskutek silnej więzi uczuciowej z partnerem, narastającej przyjemności z seksu. Szczególnym tego wyrazem są małżeństwa, w których partnerzy poznają się w dniu jego zawarcia (taki model spotyka się w wielu kulturach — choćby w Indiach). Obcy sobie ludzie zaczynają się poznawać, oswajać, pieścić, rozwijają sztukę miłosną i w końcu kobieta zaczyna żywić pożądanie. Oczywiste, że nie zawsze tak jest… U kobiet występują głównie dwa modele pożądania seksualnego: pierwotny (spontaniczny) i wtórny.

Pożądanie spontaniczne (pierwotne). Model rzadziej spotykany. Pożądanie u kobiety pojawia się spontanicznie, przed relacją z partnerem i bez związku z nim. O takich niewiastach mówi się wtedy, że "są sexy". Pożądanie wyraża się w formie snów o treści erotycznej, fantazjowaniu na ten temat. Potrzeby seksualne zaspokaja masturbacja. Te reakcje występują jeszcze przed kontaktami seksualnymi z kimś innym. Ów typ pożądania ma charakter wrodzony. Wywiera to wpływ na wybór partnera seksualnego. Ceni się osoby atrakcyjne seksualnie — niezależnie od ich walorów psychicznych. Kobiety z podobnym rodzajem pożądania na ogół wcześniej rozpoczynają życie seksualne, większa jest częstość kontaktów seksualnych, orgazmów, skłonności do eksperymentowania w sztuce miłosnej i flirtów, reagowania podnieceniem seksualnym na muzykę, taniec, erotyczne teksty i filmy. Ważną podwaliną udanego związku pozostaje możliwość zaspokajania potrzeb seksualnych — spotyka się związki, w których atrakcyjność seksu jest fundamentem, a wiele innych relacji różni partnerów.

Pożądanie wtórne. Model znacznie częściej spotykany niż poprzedni. Oto u kobiety dominują potrzeby uczuciowe, począwszy od okresu dojrzewania. Kiedy taka kobieta zakochuje się w partnerze (partnerce), dominuje więź uczuciowa, a życie seksualne podejmuje się z pozaseksualnych motywów: potrzeby czułości, wzmocnienia więzi, utrzymania przy sobie partnera — z lęku przed bardziej chętnymi do seksu rywalkami. Część kobiet — z powodów wychowawczych czy religijnych — pragnęłoby poczekać z seksem do ślubu, lecz ulega presji partnera. Inne współżyją seksualnie z potrzeby wyzbycia się poczucia winy, że nie mają chęci na seks lub stosunki są dla partnera zbyt rzadkie. Jeżeli związek i kontakty seksualne są udane, uczuciowo przyjemne, to taka kobieta zaczyna stopniowo otwierać się na bodźce seksualne, reagować podnieceniem (genitalnym i psychicznym), taniec i muzyka zaczynają działać na nią erotycznie. Wreszcie pojawia się pożądanie (zwane reaktywnym), a kobieta staje się "seksualnie rozbudzona". A to sprzyja satysfakcji we współżyciu seksualnym, orgazmom. Rozbudzenie seksualne obejmuje różnorodność bodźców — np. filmy, lektury, taniec. Wspomniane dwa modele pożądania seksualnego mają też wpływ na recepcję wychowywania seksualnego, postawy wobec seksu w życiu, ocenę postępowania innych, moralność. Kobiety nie odczuwające (jeszcze) pożądania lub rozbudzone seksualnie w udanym związku bardziej są skłonne do negatywnego oceniania "ulegania zmysłom"; są też bardziej monogamiczne.

Zaburzenia pożądania. To kilka wariantów. Ot, choćby brak go w ciągu całego życia (np. w populacji kobiet aseksualnych, w przypadku chorób i zaburzeń hormonalnych, ofiar molestowania seksualnego w dzieciństwie). Spotyka się również brak rozbudzenia seksualnego (podniecenia reaktywnego), m.in. w związku nieudanym lub z aseksualnym partnerem, związania się z kimś z motywów zdroworozsądkowych, wskutek zahamowań wobec seksu (natury religijnej czy wychowawczej), chorób. Obserwujemy także zanik pożądania (wariant najczęstszy) — skutek schorzeń, leków, stresów, zmęczenia, konfliktów... Rzadko to jednak dotyczy kobiet z wrodzonym pożądaniem seksualnym. l

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Lew Starowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu