Wygodne miejsce pracy

opublikowano: 30-06-2015, 00:00

Biurowce: Dobrze zaprojektowane biuro to dla pracodawcy atut przy kompletowaniu zespołu

Atrakcyjne biuro może być dla młodych pracowników najważniejszym kryterium wyboru miejsca zatrudnienia, a jednocześnie zwiększać ich produktywność — wynika z najnowszego raportu firm Skanska i JLL opublikowanego podczas VI Konferencji ABSL. Dotyczy to zwłaszcza sektora usług dla biznesu, w którym 90 proc. kadr stanowią przedstawiciele pokolenia Y. To właśnie oni coraz częściej deklarują, że chcieliby zobaczyć biuro przed podpisaniem umowy z pracodawcą.

Aż 65 proc. ankietowanych wskazuje, że nowocześnie zaaranżowane biuro może przekonać kandydata do wyboru firmy. To szczególnie ważne w czasach coraz większej konkurencji o kadry w segmencie nowoczesnych usług dla biznesu — mówi Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy JLL.
Zobacz więcej

MAGNES NA PRACOWNIKA:

Aż 65 proc. ankietowanych wskazuje, że nowocześnie zaaranżowane biuro może przekonać kandydata do wyboru firmy. To szczególnie ważne w czasach coraz większej konkurencji o kadry w segmencie nowoczesnych usług dla biznesu — mówi Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy JLL. ARC

Napęd rozwoju

Centra usług z kapitałem zagranicznym zatrudniają w Polsce 150 tys. specjalistów — pokazują najnowsze dane ABSL. Branża BPO/SSC to najważniejszy najemca nowoczesnych biurowców, a zarazem sektor o ogromnych potrzebach rekrutacyjnych. Co ciekawe, jego przedstawiciele zwracają uwagę nie tylko na warunki zatrudnienia określone w kontraktach.

— Z badań wynika, że ponad 80 proc. osób chciałoby mieć informację na temat wyglądu przyszłego stanowiska pracy przed podpisaniem umowy z firmą — mówi Arkadiusz Rudzki, dyrektor ds. wynajmu i zarządzania wartością budynku w Skanska Property Poland. Badanie pokazuje też, że dobrze zaprojektowany biurowiec może być ważnym atutem przy kompletowaniu zespołu.

— Aż 65 proc. ankietowanych wskazuje, że nowocześnie zaaranżowane biuro może przekonać kandydata do wyboru firmy. To szczególnie ważne w czasach coraz większej konkurencji o kadry w segmencie nowoczesnych usług dla biznesu — mówi Anna Młyniec, dyrektor działu wynajmu powierzchni biurowych i reprezentacji najemcy JLL.

Biurowy komfort

Młodzi pracownicy cenią przede wszystkim wygodę miejsca pracy. Aż 90 proc. uznało ją za najbardziej wpływającą na ich produktywność. Nic dziwnego, skoro pracownicy spędzają czas przede wszystkim na zadaniach umysłowych i przy komputerze. Ponadto aż 78 proc. uznało, że na efektywność wpływa także możliwość odseparowania się w pokojach do pracy cichej. To przydatne przede wszystkim podczas wykonywania zadań wymagających skupienia lub podczas rozmów telefonicznych, które należą do stałych obowiązków 63 proc. badanych.

— Młodzi ludzie doceniają elastyczny podział biura na strefy relaksu, spotkań czy kreatywną, dzięki czemu mogą w pełni wykorzystać swoje talenty i czuć się komfortowo niezależnie od tego, czy realizują zadania indywidualne, zespołowe, czy wymagające skupienia. Zgodnie z filozofią Workplaces by Skanska tworzymy elastyczne przestrzenie biurowe, które łączą potrzeby pracujących w budynku ludzi i firm, a także ich otoczenia — mówi Arkadiusz Rudzki. 81 proc. ankietowanych jako istotny czynnik wpływający na ich produktywność w biurze wskazało odpowiednią wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach. 72 proc. chce pracować w zielonym otoczeniu, a aż 83 proc. przyznało, że ważny jest także dostęp do świeżego powietrza związany z możliwością otwierania okien w budynku.

Kultura fit

Jednak dobrze zaaranżowane biuro nie wystarczy, by osiągnąć sukces na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Znacznie większym wzięciem cieszą się budynki z dostępem do usług związanych ze zdrowym stylem życia, sportem czy ochroną zdrowia. Deweloperzy podążają za oczekiwaniami klientów i urządzają w biurowcach nawet kluby fitness i przedszkola.

— Najemcy bardzo dobrze oceniają zastosowane udogodnienia i użyteczne funkcje, które oferuje biurowiec. W ten sposób tworzy się przyjazny klimat w miejscu pracy, a inwestycja wyróżnia się na tle innych. Najemcy Dzielnej 60, warszawskiego kompleksu biurowego, którego modernizację niedawno zakończyliśmy, mają do dyspozycji m.in. restaurację urządzoną w dwupoziomowym lofcie, centrum urody i zdrowia oraz showroom z wyselekcjonowanymi gatunkami win — wymienia Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development. Według Anny Bartoszewicz-Wnuk, dyrektor działu badań rynku i doradztwa JLL, najbardziej pożądanym przez najemców udogodnieniem w biurowcu jest parking dla rowerzystów i bezpłatne WI-FI w całym obiekcie.

— Ankietowani wspominali także o ogólnodostępnych prysznicach, szatniach i wielu usługach w biurowcu lub jego najbliższej okolicy, m.in. o kantynie, sklepie spożywczym i kawiarni — dodaje dyrektor z JLL. Także lokalizacja biura to jeden z najważniejszych czynników branych pod uwagę przy poszukiwaniu zatrudnienia.

— Pracownicy w Warszawie najczęściej dojeżdżają do pracy w 40-50 minut, w innych głównych ośrodkach miejskich w Polsce jest to 20-30 minut. Najpopularniejszym środkiem transportu jest komunikacja publiczna, a następnie samochód. Bardzo ważne jest zatem położenie biura w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej. Lokalizacja w centrum miasta lub poza nim ma wtedy drugorzędne znaczenie — tłumaczy Anna Młyniec.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu