Wygrał Karkosik

Katarzyna Jaźwińska, Marcin Goralewski, DI
opublikowano: 18-03-2005, 00:00

Główny rozgrywający w giełdowej grupie Boryszew kupi majątek Huty Batory. Złomrex przegrał wyścig. Rezygnuje z oferty publicznej.

22 marca miał zostać rozstrzygnięty przetarg na zakup majątku Huty Batory. Jednak syndyk już wczoraj ogłosił werdykt. Wygrał Roman Karkosik, akcjonariusz grup Boryszew i Impexmetal. Musi zapłacić za hutę ponad 100 mln zł. Minimalna wartość jej majątku została oszacowana na 65 mln zł.

Grunt, że to polskie

Na pokonanym polu pozostał Złomrex, który jeszcze wczoraj rano planował debiut giełdowy.

— Nasza cena była niewiele niższa. Przegraliśmy jedną z planowanych akwizycji, ale przed nami kolejne przetargi. Roman Karkosik podobnie jak my zaczynał od handlu metalami kolorowymi i dziś jest dużym biznesmenem. Dobrze, że polski partner kupił hutę. Złomrex dostarcza jej złom i spodziewamy się, że współpraca zostanie utrzymana — mówił Przemysław Sztuczkowski, prezes Złomrexu.

Według analityków, przegrana ma jednak znaczenie dla firmy.

— Choć dostępne na rynku wyceny Złomrexu nie uwzględniają akwizycji, które miały stanowić dodatkową wartość dla inwestorów, to informacja o przegranej nie jest dla spółki korzystna — twierdzi Michał Buczyński z Millennium DM.

Wieczorem Złomrex poinformował o rezygnacji z oferty publicznej sprzedaży akcji z powodu... „pogorszenia sytuacji na rynkach kapitałowych i walutowych”. Właśnie wczoraj zakończyła się budowa księgi popytu. Firma chciała pozyskać na przejęcia 252-357 mln zł.

Weźmiemy każdy złom

Tymczasem przedstawiciele Romana Karkosika zacierają ręce.

— Liczymy na szerokie efekty synergii. Roczne oszczędności mogą sięgnąć 5 mln zł. Będziemy mogli kupować złom, nie patrząc na jego rodzaj. Każdy zostanie wykorzystany w odpowiedniej spółce — mówi Sławomir Masiuk, prezes Impexmetalu, warszawskiej grupy handlowo-produkcyjnej działającej w segmencie metali kolorowych, która niedawno trafiła pod skrzydła Boryszewa.

Huta Batory jest producentem rur stalowych. W ubiegłym roku wyprodukowała 50 tys. ton wyrobów. Stalownia natomiast wytworzyła 110 tys. wlewek. Huta wypracowała 4,1 mln zł zysku przy 256 mln zł sprzedaży.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska, Marcin Goralewski, DI

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wygrał Karkosik