Wyjątkowi pracownicy i innowacyjne technologie

Partnerem publikacji jest Amazon
opublikowano: 13-05-2022, 16:50
aktualizacja: 16-05-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W czasie tegorocznej międzynarodowej konferencji technologicznej Impact’22 w Poznaniu mieliśmy okazję porozmawiać z Marianem Sepesim, dyrektorem regionalnym ds. operacji Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

Marian Sepesi przybliżył nam tematy związane ze skalą inwestycji, jakie poczyniła amerykańska spółka na terenie naszego kraju oraz Europy. Wytłumaczył także kwestie dotyczące procesów automatyzacji i robotyzacji w kontekście innowacyjnych technologii przemysłu 4.0 używanych w centrach logistycznych firmy. Zdradził również plany na przyszłość dotyczące dalszego rozwoju Amazon w Polsce.

Od 2010 r. zainwestowaliśmy w Europie ponad 100 mld EUR. Tak wysoka suma miała znaczący wpływ na europejską ekonomię. Jesteśmy dumni z tego, że Amazon stał się jednym z największych inwestorów amerykańskich w Polsce oraz Europie – mówi Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

W których obszarach Amazon dokonał największych inwestycji w ostatnich latach w Polsce i Europie?

Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej: Polska jest kluczowym krajem w naszej strategii rozwoju w całym regionie. Inwestycje na szeroką skalę zaczęliśmy w 2012 r., uruchamiając nasze pierwsze centra logistyczne w tym kraju. Od tego czasu suma zainwestowanego kapitału wyniosła ponad 12 mld PLN. Większość tych funduszy została wykorzystana na budowę infrastruktury. W jej skład wchodzą nowoczesne biura, centra rozwoju technologii czy wspomniane centra logistyczne. Reszta wydatków była związana z rozwojem naszych pracowników, szkoleniami, a także tworzeniem nowych miejsc pracy w Polsce.

W Europie od 2010 r. zainwestowaliśmy ponad 100 mld EUR, dzięki czemu staliśmy się liderem w branży na tym rynku. Kilka niezależnych badań sugeruje, że tak wysoka suma miała znaczący wpływ na europejską ekonomię. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że Amazon stał się jednym z największych inwestorów amerykańskich w Polsce oraz Europie.

Dlaczego Amazon zdecydował się na realizację inwestycji logistycznych w Polsce?

Pierwszym impulsem były przeprowadzone przez nas badania sugerujące, że istnieje ogromny popyt na nasze usługi w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Ten niewykorzystany potencjał sprawił, że zaczęliśmy się zastanawiać nad możliwościami inwestycyjnymi. Polska posiada świetną infrastrukturę, która jest kluczowa w naszej branży. Nie można także zapominać o wspaniałym kapitale ludzkim, jaki tutaj zastaliśmy. Te wszystkie czynniki sprawiły, że podjęcie decyzji nie sprawiło nam trudności, a z perspektywy czasu wejście na ten rynek okazało się niezwykle udane dla naszej firmy. Co istotne, miało również pozytywny wpływ na polską gospodarkę.

Jesteście liderem w swojej branży w praktycznie każdym kraju, w którym operujecie. Jaki wpływ ma wasza spółka na lokalne społeczności w Polsce?

Uważam, że mamy bardzo pozytywny wpływ na lokalną społeczność w Polsce. Dobrym przykładem, obrazującym wyjątkowe podejście Amazon, jest nasza strategia zatrudnienia nowych pracowników w trakcie pandemii COVID-19. Podczas gdy wiele przedsiębiorstw cięło koszty, my inwestowaliśmy w kadry. Mieliśmy ciągle otwarte rekrutacje, dostarczając ludziom możliwość utrzymania swoich rodzin w tak trudnym okresie na rynku pracy.

Warto także wspomnieć o warunkach, jakie zapewniamy pracującym u nas osobom. Mogą one liczyć na darmowy transport do pracy i z pracy na wybranych trasach. Nasze wewnętrzne statystyki pokazują, że z tego udogodnienia korzysta prawie 80 proc. zatrudnionych w Amazon w Polsce. Ma to również dodatkowy, pozytywny aspekt, mianowicie napędzamy w ten sposób gospodarkę, współpracując z dziesiątkami lokalnych firm transportowych w Polsce.

Kolejną sprawą jest nasza strategia dotycząca posiłków pracowniczych. W naszych kantynach wydajemy nawet 5 tys. posiłków dziennie, za które pracownicy płacą jedynie 1 zł. Bardzo mnie cieszy, że pracujące u nas osoby mogą liczyć na bezpieczne, stabilne warunki zatrudnienia, a także cieszyć się wysokim, konkurencyjnym wynagrodzeniem oraz benefitami pozapłacowymi.

No właśnie, jak wielu pracowników zatrudnia Amazon w Polsce?

W Polsce stworzyliśmy już ponad 25 tys. stałych miejsc pracy. Jeśli chodzi o naszą strategię na przyszłość, to cały czas prężnie się rozwijamy i szukamy nowych osób do naszego zespołu. Na naszej stronie internetowej pracujwamazon.pl znajduje się szeroki wybór ofert pracy. Stanowiska są różne: od pracowników poziomu początkowego po liderów zespołów czy menedżerów w naszych centrach rozwoju. Naszą podstawową zasadą, jeśli chodzi o zatrudnienie, jest poszukiwanie najlepszych. Dlatego staramy się zainteresować naszą firmą osoby zarówno z doświadczeniem, jak i młode talenty dopiero rozpoczynające swoją drogę na rynku pracy. Ważne jest, by takie osoby były dopasowane do naszej kultury firmowej, podzielały wartości przez nas promowane i wyrażały chęć rozwoju osobistego. Taka polityka wpływa w konsekwencji pozytywnie na całokształt naszego przedsięwzięcia.

Nasi pracownicy mogą pracować w Polsce, lecz również przenosić się po jakimś czasie do innych krajów, w których operujemy, w ramach oferowanych przez nas ścieżek rozwoju. Całkiem niedawno awansowaliśmy trzech dyrektorów, którzy przyjęli ogólnoeuropejskie stanowiska w strukturach Amazon. Jest to wyjątkowe doświadczenie i wielka przyjemność obserwować tak szybki rozwój naszych współpracowników.

Amazon ma dziesięć centrów logistycznych w Polsce. Czy spółka planuje otwieranie kolejnych?

Na ten moment dysponujemy optymalną liczbą centrów logistycznych, jakich potrzebujemy do obsługi w tym regionie. Nie wykluczamy jednak takiej opcji w perspektywie kolejnych lat. Wszystko zależy od koniunktury gospodarczej w kraju i regionie.

Trzy z dziesięciu centrów logistycznych Amazona jest zrobotyzowanych. Czy planujecie zautomatyzowanie kolejnych? Co jest decydującym czynnikiem przy wyborze danego obiektu w kontekście potencjalnej robotyzacji?

Mamy różne ścieżki procesowe. Zaczęliśmy projekt automatyzacji naszych centrów dystrybucji na całym świecie, by zwiększyć wydajność naszych operacji, a także umożliwić klientom korzystanie z bezpiecznych i efektywnych usług. Cały czas rozwijamy ten element naszej logistyki i planujemy automatyzację kolejnych obiektów. Placówki, które wciąż są zarządzane manualnie, są starszej generacji lub mają inne zastosowanie. Przykładem są tzw. centra typu „cross dock”, do których nasi dostawcy i mniejsi sprzedawcy wysyłają swoje towary. Wówczas nasi pracownicy ręcznie je sortują i są one przesyłane do głównych centrów logistycznych. By spełnić oczekiwania naszych klientów, będziemy inwestować głównie w zrobotyzowane centra.

Roboty mają również kluczowe znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa naszych pracowników. Znajdują zastosowanie praktycznie w każdym momencie procesu operacyjnego. Pomagają w logistyce już w momencie odbioru towaru od producenta, wyboru półki, na którą ma on trafić, przy kompletowaniu pojedynczego zamówienia, a nawet przy wyborze kartonu odpowiedniej wielkości. Dzięki temu nasi pracownicy mają niezwykle ułatwione zadanie.

Innowacyjne rozwiązania stały się nieodzownym elementem nowoczesnych przedsiębiorstw. Rozwój przemysłu 4.0 został na pewno przyspieszony, chociażby przez pandemię, ale jego główna przyczyna leży w dynamicznie zmieniających się potrzebach rynku. Cieszymy się z tego, że jesteśmy jedną z pionierskich firm na rynku światowym, która wspiera pracowników właśnie za pomocą najnowszych rozwiązań technologicznych.

DUŻA SKALA:

Od 2010 r. zainwestowaliśmy w Europie ponad 100 mld EUR. Tak wysoka suma miała znaczący wpływ na europejską ekonomię. Jesteśmy dumni z tego, że Amazon stał się jednym z największych inwestorów amerykańskich w Polsce oraz Europie – mówi Marian Sepesi, dyrektor regionalny ds. operacji Amazon na region Europy Środkowo-Wschodniej.

[FOT. MW]

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane