Wyniki spółek z GPW: miliony strat pod osłoną nocy

opublikowano: 02-05-2019, 12:35

30 kwietnia był formalnie ostatnim dniem publikacji raportów rocznych przez spółki z GPW. Wśród firm, którzy raporty wysłały już po godz. 22, pełno takich, które poniosły głębokie straty.

1. LIBET

Producent materiałów budowlanych krótko przed godziną obowiązywania ciszy nocnej przedstawił raport skonsolidowany, a już po 22 - raport jednostkowy. W obu są straty: 30 mln zł na poziomie grupy i 18,8 mln zł jednostkowo. Wyniki są jeszcze gorsze niż rok temu (wówczas było to - odpowiednio - minus 21 i minus 9,4 mln zł).

- Miniony rok był pełen wyzwań dla całej branży produkcji materiałów budowlanych. Zwiększony popyt zbiegł się w czasie ze znaczącą podwyżką kosztów produkcji. Od ponad roku notowaliśmy nieprzerwany wzrost cen kluczowych surowców, materiałów i usług logistycznych, a także zwiększenie kosztów pracy połączone z narastającą presją płacową – napisał w liście do akcjonariuszy Thomas Lehmann, prezes Libetu, który przekonuje jednak, ze spółka wyjdzie na prostą, bo dobra koniunktura potrwa jeszcze 2-3 lata. Spółka po sprzedaży dwóch zakładów produkcyjnych zmniejszyła zadłużenie. Kontynuuje też przegląd opcji strategicznych. Jej notowania są jednak najniższe w historii, a w rok kurs spadł o 19 proc.

2. BIOMED-LUBLIN

Biotechnologiczna spółka zakończyła rok stratą w wysokości 32,4 mln zł (rok wcześniej miała symboliczny zysk), co oznacza, że każdy 1 zł przychodów przyniósł 1 zł straty. Przyczyna strat to odpisy aktualizujące o wartości 35 mln zł. Biomed realizuje postępowanie układowe, ale problemów mu nie brakuje - jesienią ubiegłego roku pojawiły się problemy jakościowe przy produkcji Onko BCG. 

- Spółka uruchomiła sztab kryzysowy, który bardzo intensywnie pracował nad identyfikacją i usunięciem przyczyn zaistniałego problemu. W kwietniu br. uzyskano pierwsze pozytywne rezultaty serii Onko BcG i wszystko wskazuje na trwały powrót pozytywnych parametrów jakościowych. Powyższe problemy spowodował pogorszenie wyników sprzedażowych i finansowych w czwartym kwartale 2018 - napisał w liście do akcjonariuszy Marcin Piróg, prezes Biomedu.

3. EKO EXPORT

22,9 mln zł strat w 2018 r. zanotował Eko-Export. Rok wcześniej strata zamknęła się w 7,4 mln zł. W jak zwykle oryginalnym liście do akcjonariuszy Jacek Dziedzic, prezes Eko Exportu, podkreśla, że w ub. r. pewne działania były "niestandardowe", a więc tym samym być może "mniej zrozumiałe" dla akcjonariuszy, którzy nie do końca znają branżę mikrosfer. 

65937540-8c2f-11e9-bc42-526af7764f64
Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

"Dotyczy to też transakcji takich jak „krzyżowa wymiana akcji”, których pierwowzorem był w 2-iej połowie XIX wieku John D. Rockefeller i firma Standard Oil ( książka : Ron Chernow „Tytan – życie Johna D. Rockefellera”)" - napisał Jacek Dziedzic, a jego przekaz do akcjonariuszy wart jest lektury. 

List_Zarzadu_do_Akcjonariuszy

4. ADIUVO INVESTMENT

Stratą netto w wysokości 14,9 mln zł zakończył się rok dla spółki Adiuvo Investment. 

5. INVISTA

11,7 mln zł straty to wynik spółki Invista. 

6. GETIN HOLDING

Spółka, kontrolowana przez Leszka Czarneckiego, zakończyła rok stratą w wysokości 948 mln zł (to strata przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej). 

- Kluczowym czynnikiem wpływającym na wynik Spółki oraz skonsolidowany wynik Grupy jest wynik Idea Bank SA. W 2018 roku w Banku skumulowały się negatywne skutki błędów poprzednich lat, które skutkowały koniecznością utworzenia znaczących rezerw i odpisów na należności oraz inne aktywa Grupy - napisał w liście do akcjonariuszy Piotr Kaczmarek, prezes Getinu Holding, którego kurs z początkiem roku odbił, ale teraz wobec problemów Idea Banku powrócił do tendencji spadkowej.

7. OT LOGISTICS

Logistyczna spółka zakończyła rok stratą w wysokości 106,8 mln zł. Jeszcze rok wcześniej miała 52,2 mln zł zysku. 

- Był to rok obfitujący w ważne dla nas wydarzenia, w którym rozpoczęliśmy proces uzdrawiania finansów Grupy Kapitałowej i poprawy efektywności. Mamy świadomość, że przed nami jeszcze długa droga, jednak jesteśmy zdeterminowani by dotrzeć do celu i realizujemy ustalony pod koniec 2018 roku plan naprawczy. Dzięki współpracy z naszymi wierzycielami i obligatariuszami otwarliśmy drogę do zmiany struktury i zapadalności naszych zobowiązań, co pozwala nam skupić się na poprawie efektywności prowadzonego biznesu. Chcemy również kontynuować proces sprzedaży nieoperacyjnych nieruchomości Grupy w celu poprawy płynności finansowej - podkreśla Radosław Krawczyk, prezes OT Logistics.

8. TRAKCJA PRKII

Wzrost cen materiałów budowlanych i podwykonawstwa doprowadziła Trakcję do 111 mln zł strat w 2018 r. Rok wcześniej zanotowano zysk równy 31 mln zł.

Dokonaliśmy szczegółowego przeglądu realizowanych kontraktów, którego efektem są wyniki znacznie gorsze niż w latach poprzednich, jednak zgodne z ubiegłorocznymi trendami w branży - podsumowuje Marcin Lewandowski, prezes Trakcji.

9. PBG

53,3 mln zł straty netto z działalności kontynuowanej odnotowała inna spółka budowlana - PBG, przy czym na akcjonariuszy jednostki dominującej przypada niespełna 4,5 mln zł zysku netto.  Skonsolidowane przychody firmy stopniały o 30 proc.

10. GINO ROSSI

Strata w wysokości 62,5 mln zł - to rezultaty Gino Rossi za ubiegły rok. Spadły też przychody dystrybutora obuwia, któremu koło ratunkowe rzuciło CCC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu