Wypaczona idea

Aleksander Barczewski
opublikowano: 09-10-2009, 00:00

Celem lobbingu jest uwzględnienie tzw. czynnika społecznego w procesie tworzenia prawa, dzięki czemu powinno ono realizować szeroko rozumiany interes publiczny. A zatem nie chodzi tu o szczególne preferencje dla podmiotów lobbowanych, lecz o tworzenie doskonalszego prawa.

Podstawową zasadą lobbingu jest jego jawność i bezinteresowność. Zachowanie tych dogmatów oraz procedury określonej ustawą z 7 lipca 2005 r. o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa każe traktować tego rodzaju aktywność jako w pełni legalną i korzystną oraz głęboko zakorzenioną w tradycjach legislacyjnych ustabilizowanych systemów demokratycznych. Niestety, brak dojrzałości polskiej sceny politycznej i transparentności życia publicznego, a także złe nawyki wyniesione z okresu transformacji doprowadziły do wypaczenia idei lobbingu. Bywa ona nadużywana, i to nie tylko w celu osiągnięcia partykularnych korzyści, ale również w celu epatowania oskarżeniami stanowiącymi narzędzia walki politycznej.

Zjawiska te, charakterystyczne nie tylko dla Polski, wypada uznać za błędy młodych, wschodzących demokracji. Dlatego należy mieć nadzieję, że działalność lobbingowa — stanowiąca trwały element systemu prawnego — nie ulegnie w Polsce dewaluacji na skutek bieżących potrzeb politycznych, a jej praktyka będzie ewoluowała w kierunku respektowania podstawowych zasad państwa prawa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksander Barczewski

Polecane