Wypłaty rent i emerytur nie są zagrożone

Wojciech Nagel
opublikowano: 10-02-2009, 00:00

Państwo gwarantuje wypłaty rent i emerytur. Nigdy, nawet w okresie transformacji i hiperinflacji 1989-92, nie zabrakło na ten cel pieniędzy. Na sytuację płatniczą Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) wpływają: poziom zatrudnienia, płac oraz waloryzacja świadczeń. Do planu na rok 2009 przyjęto wskaźniki budżetowe, czyli wzrosty: zatrudnienia o 2 proc, płac o 6,6 proc. i wskaźnika waloryzacji o 5,7 proc. Rzeczywiste wpływy FUS zależeć będą od kształtowania się sytuacji gospodarczej, z drugiej zaś strony od poziomu dotacji uzupełniającej oraz ewentualnej akcji kredytowej.

Wobec spadku zatrudnienia oraz płac w gospodarce składkowe wpływy FUS, zaplanowane na 87,8 mld złotych, okażą się mocno przeszacowane. Ostatnio na forum Komisji Trójstronnej rząd potwierdził zwiększenie wskaźnika waloryzacji o 20 proc. wzrostu przeciętnego wynagrodzenia. Na wniosek Business Centre Club strona pracodawców uznała konieczność pozostawienia go na poziomie ustawowego minimum, według propozycji rządowej.

Korekta planu FUS będzie pochodną korekty budżetu. Jedno jednak jest pewne: emerytalna dziura nie istnieje, a wypłaty świadczeń oraz ich  waloryzacja pozostają niezagrożone.

Wojciech Nagel

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Nagel

Polecane